Zdrowie

Lepiej zaszczepić się tuż teraz, przed sezonem grypowym!

Fot. SP ZOZ Bochnia

Rozmowa z Małgorzatą Pietrzak, specjalistą ds. epidemiologii w Szpitalu Powiatowym w Bochni

Warto się szczepić przeciwko grypie?
Oczywiście, że tak i to najlepiej już we wrześniu, aby szczepionka, którą przyjmiemy, miała czas na zadziałanie jeszcze przed sezonem grypowym. Trwa on od października do kwietnia. Chodzi o to, aby w naszym organizmie powstały przeciwciała, które uchronią nas przed grypą, a zwłaszcza przed jej powikłaniami. Tą chorobą bardzo łatwo się zarazić. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez kontakt z powierzchnią zanieczyszczoną wirusem. Wystarczy więc, że w naszym towarzystwie ktoś kichnie, już możemy być chorzy.

Czy szczepionka jest bezpłatna?
Nie, ale w tym roku jest w 50 proc. refundowana przez NFZ dla osób powyżej 65 roku życia. Wystarczy, że podejdziemy do lekarza pierwszego kontaktu i poprosimy o receptę na szczepionkę. Z wykupioną możemy udać się do przychodni, tam pielęgniarka zrobi nam zastrzyk. Proszę mi wierzyć, to najlepsza i najtańsza profilaktyka. Za szczepionkę zapłacimy około 25-45 złotych, a w przypadku choroby musimy wydać niejednokrotnie kilka razy więcej m. in. na leki np. antybiotyki niekorzystnie obciążające nasz organizm.

Co roku w okresie szczepień uaktywniają się działacze ruchów antyszczepionkowych, przestrzegając przed stosowaniem szczepionek
Te ich argumenty nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dzięki szczepieniom nie mamy problemów z poważnymi chorobami. Szczepionka to wyrób leczniczy i jest badana jak lek. Szczepionka przeciw grypie zawiera zabite,  czyli niezdolne do życia cząstki wirusa lub powierzchniowe białka, które nie mogą się namnażać w organizmie człowieka.

Kto powinien się przede wszystkim szczepić?
Zachęcam, aby ze szczepionek skorzystali wszyscy. Ale szczególnie jest to polecane osobom starszym, chorym przewlekle, osobom z chorobami układu oddechowego, krążenia, nerek, cukrzycą, z obniżoną odpornością, kobietom w ciąży i tym planującym ciążę, dzieciom i młodzieży. Warto, by przeciwko grypie zaszczepiły się osoby kontaktujące się z dużą grupą ludzi: nauczyciele, urzędnicy, pracownicy służby zdrowia , ekspedientki w sklepach, itp. Nie warto czekać aż zacznie się sezon grypowy, trzeba jak najszybciej się zaszczepić.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra