- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zdrowie

W brzeskim szpitalu bezboleśnie rozprawiają się z kamieniami w drogach moczowych

- REKLAMA -

To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, którzy zmagają się z kamicą nerek, moczowodu i pęcherza. Szpital Powiatowy w Brzesku zakupił generator wiązki laserowej do rozkruszania kamieni w drogach moczowych. Lekarze urolodzy przeszli już szkolenie i operują  przy wykorzystaniu tego urządzenia.

Podczas zabiegów kamienie są rozkruszane laserowo, zamiast stosowanych do tej pory „kruszaczy” pneumatycznych czy ultradźwiękowych.

– Wykorzystanie tej metody pozwala na kruszenie kamieni, których  twardość porównywana jest do metalu – podkreśla  lek. med. Marek Niekurzak, kierownik oddziału urologii Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Przy wykonywaniu  zabiegu tego typu urządzeniem pacjenci praktycznie nie odczuwają bólu.

– Ponieważ włókno laserowe jest giętkie, do penetrowania dróg moczowych wykorzystujemy giętkie endoskopy, które układają się wzdłuż krzywizn naturalnych układu moczowego. To minimalizuje  ból odczuwalny przy tego typu zabiegach. Nie było to możliwe gdy używaliśmy sprzętu metalowego, sztywnego  – podkreśla lek. med. Marek Niekurzak

Warto dodać, że nowe urządzenie pozwala lekarzom dotrzeć do najdalszych zakamarków układu moczowego i wykruszyć znajdujące się tam kamienie do postaci pyłu czy piasku, który następnie bez problemu zostaje wypłukany.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra