PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zdrowie

Brzesko. Największa inwestycja w historii szpitala

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Blisko 10 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja bloku operacyjnego i pododdziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Na to zadanie szpital otrzymał wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. To największa inwestycja w historii szpitala.

W ramach remontu powierzchnia bloku operacyjnego powiększy się dwukrotnie. Inwestycja  zaplanowana jest na drugą połowę tego roku. Będzie realizowana etapami, tak aby zminimalizować występujące w związku z tym uciążliwości.

–  Przez kilka tygodni blok będzie jednak całkowicie wyłączony. W tym czasie wszystkie pilne operacje będą wykonywane na salach operacyjnych poza blokiem, a które znajdują się przy oddziale ginekologii, urologii i w SOR- tłumaczy Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku.

To może oznaczać w drugiej połowie roku wydłużenie terminów oczekiwania, ale tylko na zabiegi planowe. Wszystko wróci do normy po zakończeniu inwestycji, która oprócz bloku operacyjnego obejmie też zlokalizowany obok pododdział chirurgii urazowo-ortopedycznej.
Remont, do którego szpital przygotowywał się od dawna, był koniecznością, zwłaszcza w przypadku bloku operacyjnego, na którym wykonuje się ok. 2000 operacji rocznie, i który musi być dostosowany do obowiązujących norm i wymogów Ministerstwa Zdrowia. Generalna przebudowa bloku operacyjnego poza zwiększeniem jego powierzchni będzie związana z kompleksowym wyposażeniem go w nowoczesny sprzęt i technologię m.in. systemy zintegrowanego zarządzania salami operacyjnymi.

– Zakładamy, że po modernizacji wszystkie rodzaje zabiegów operacyjnych będą mogły być przeprowadzane z użyciem nowego sprzętu i w znacznie lepszych warunkach niż dotychczas. Również znacznej poprawie ulegnie komfort pracy personelu medycznego – dodaje dyrektor Smołucha.
W oddziale ortopedii odnowiona będzie infrastruktura budowlana. W planie jest także zakup  nowego wyposażenie sal pacjentów. Dodatkowo szpital wzbogaci się o nową  aparaturę medyczną służącą  do diagnostyki chorób układu kostno-stawowego: cyfrowy aparat RTG, densytometr oraz ultrasonograf.

– Nowy sprzęt rozszerzy możliwości diagnozowania schorzeń narządu ruchu. Szczególnie liczymy na poprawę w zakresie diagnostyki i leczenia osteoporozy, która nierozpoznana i nieleczona prowadzi do złamań kości i dalszych złych następstw dla pacjentów – mówi dyrektor Smołucha.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki 5,3 mln zł dotacji, którą placówka otrzymała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Do tej inwestycji szpital dokłada też własne fundusze. To około 4,3 mln zł,  w tym 2,5 mln to kredyt.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra