- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Weekend w Beskidzie Wyspowym! Wyprawa z Mszany Dolnej na Czarny Dział i Ostrą

Fot. paweł Bielak/ Wydawnictwo REgis
- REKLAMA -

Nie macie planów na ten weekend? Razem z Wydawnictwem Regis zachęcamy do wędrówek po pięknym Beskidzie Wyspowym. Dziś czwarta z proponowanych tras. Tym razem to rowerowa wyprawa z Mszany Dolnej na Czarny Dział i Ostrą.

WYPRAWA CZWARTA Z MSZANY DOLNEJ NA CZARNY DZIAŁ I OSTRĄ

  • Przejazd z Bochni do punku wyjazdu – 55 km (trasa: przez Gdów)
  • Przebieg trasy: Mszana Dolna (parking przy Urzędzie Gminy) – Kobyla Góra – Czarny Dział – Łostówka – Ostra – Dolina Mszanki –  Mszana Dolna
  • Długość trasy – 19,3 km
  • Czas przejazdu – ok. 4 h
  • Stopień trudność – średnia
  • Podjazdy – 617 m

Startujemy z ul. Spadochroniarzy, np. z parkingu przy Urzędzie Gminy Mszana Dolna. Kierujemy się w stronę głównej arterii miasta – ul. Piłsudskiego. Po około 300 metrach docieramy do wspomnianej ulicy, skręcamy w lewo, a już po kilkudziesięciu metrach w prawo – w ul. Zieloną, gdzie swój początek biorą dwa szlaki piesze – zielony i żółty.

Przez kolejne kilka kilometrów będziemy się trzymać szlaku żółtego. Po kilkusetmetrowej jeździe wzdłuż Mszanki skręcamy w lewo i zaczynamy ostrą wspinaczkę pod Kobylą Górę, zwaną też Wsołową (624 m n.p.m.).

Droga betonowa dość szybko zamienia się w gruntową. Ze zboczy Kobylej Góry rozciąga się szeroka panorama Mszany Dolnej. Po ostrej wspinaczce na Kobylą czeka nas ponad kilometrowy odcinek trasy bez większych przewyższeń. Kilkaset metrów przed szczytem Czarnego Działu (673 m n.p.m.) zaczyna się dość ostry podjazd.

Wysiłek znów zostaje nagrodzony pięknym widokiem ze szczytu. Zjazd z Czarnego Działu szlakiem żółtym jest miejscami dość trudny. Po około 2 km docieramy do szlaku rowerowego czerwonego.

Odbijamy nim ostro w prawo i zaczynamy zjazd do Łostówki. Po dodarciu do szosy asfaltowej skręcamy w lewo – w stronę Wilczyc i Jurkowa. Drogą tą podążamy nieco ponad trzy kilometry. Przy kościele w Wilczycach skręcamy w prawo, by wąską – początkowo asfaltową dróżką dotrzeć po około kilometrze ostrego podjazdu do szlaku zielonego.

Na szlaku skręcamy w prawo i kontynuujemy bardzo stromy podjazd na Ostrą (780 m n.p.m.). Na odcinku kilkuset metrów podjazd jest tak stromy, że nawet wytrawni kolarze górscy muszą tutaj prowadzić rowery.

Ze szczytu Ostrej kierujemy się szlakiem zielony w stronę południowo-zachodnich zboczy Ogorzały (805 m n.p.m.). Od tego momentu trasa będzie już prowadzić tylko w dół. Miejscami zjazdy są dość ostre i trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Kiedy szlak opuści już las, czekają nas rozległe widoki. Szlak zielony sprowadzi nas do doliny Mszanki, którą już łagodnie wrócimy do punktu startowego.

WARTO ZOBACZYĆ

Łopień (961 m) – szczyt widokowy w centralnej części Beskidu Wyspowego, otoczony dolinami Łososiny i potoku Słopnickiego. W miejscowej tradycji dzieli się na Łopień Dobrski i Tymbarski, choć faktycznie posiada trzy zasadnicze kulminacje. Najwyższą z nich jest zachodnia. Z grzbietowych polan Łopienia rozciągają się wspaniałe panoramy.

liman_pieszy6

Wyprawa jest jedną z 24 propozycji wycieczek z nowego wydania przewodnika pt. BESKID WYSPOWY 24 WYPRAWY, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Regis z Łapczycy.

Przewodnik w tradycyjnej formie papierowej można kupić TUTAJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra