- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Weekend w Beskidzie Wyspowym? Razem z Wydawnictwem Regis ruszamy z cyklem turystycznych wędrówek

Fot. Paweł Bielak/ Wydawnictwo Regis
- REKLAMA -

Lubicie wyprawy piesze lub rowerowe? Mamy dla Was coś wyjątkowego. Razem w Wydawnictwem Regis z Łapczycy przygotowaliśmy cykl, podczas którego będziemy prezentować wędrówki po Beskidzie Wyspowym. Propozycje wypraw z dokładnie wytyczoną trasą, mapą, profilem wysokościowym będziemy publikować na naszej stronie co piątek, tak, aby można było sobie zaplanować weekend.

Z geograficznego punktu widzenia Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich, położoną pomiędzy doliną Raby, a Kotliną Sądecką. Jego charakterystyczną cechą jest występowanie odosobnionych pojedynczych szczytów, które można postrzegać w charakterze swego rodzaju wysp. Szczególnie wyraźnie widać to z niektórych szczytów podczas zamglonych poranków. Kiedy mgła zaczyna opadać, niczym wyspy z morza zaczynają się wyłaniać poszczególne szczyty gór. Stąd właśnie wzięła się nazwa tej części Beskidów.

WYPRAWA PIERWSZA – NA OSTRĄ, JEŻOWĄ WODĘ, MODYŃ I CICHOŃ

  • Przejazd z Bochni do punku wejścia – 48 km (trasa: Bochnia – Limanowa – Stara Wieś)
  • Przebieg trasy: Przełęcz Pod Ostrą – Ostra – Jeżowa Woda – Młyńczyska – Droga Krzyżowa – Modyń – Wierzyka – Cichoń – Przełęcz Pod Ostrą
  • Długość trasy – 12,9 km
  • Czas przejścia – ok. 4,5 h
  • Stopień trudność – średni
  • Podejścia – 640 m

Wyjątkowość tej trasy polega na tym, że w ciągu zaledwie około 5 godzin marszu zdobędziemy aż cztery szczyty Beskidu Wyspowego.

Ruszamy szlakiem zielonym z Przełęczy Pod Ostrą. Samochód możemy zostawić na parkingu z wiatą turystyczną znajdującą się przy szosie do Kamienicy, około 500 metrów poniżej przełęczy. Stromym, ale krótkim podejściem w ciągu kilkunastu minut wyjdziemy na szczyt Ostrej (925 m).

W ciągu dalszych 30 minut lub nawet nieco szybciej znajdziemy się na zalesionym szczycie nieznacznie niższej Jeżowej Wody (895 m). Około trzysta metrów za szczytem szlak zielony zbiega się na krótko ze szlakiem niebieskim. Od tego momentu trzymamy się szlaku niebieskiego, który sprowadzi nas do miejscowości Młyńczyska. Nieopodal kościoła w tej miejscowości przecina on lokalną szosę. Szlaku niebieskiego trzymamy się w dalszym ciągu, a od wspomnianego skrzyżowania zaczyna się on piąć w górę.

W naszej drodze na szczyt Modyni (1029 m), miniemy m.in. charakterystyczną Drogę Krzyżową w Młyńczyskach.

Zaraz potem czeka nas najtrudniejszy odcinek podejścia na Modyń. Kilometr przed szczytem podejście łagodnieje. Na szczycie znajduje się licząca 28 m wysokości wieża widokowa, z której rozciągają się przepiękne panoramy.

Ze szczytu w stronę Cichonia schodzimy nieoznakowaną drogą przez las. W tym celu wracamy się z Modyni około 300 m drogą, którą weszliśmy na szczyt i na skrzyżowaniu, przy którym szlak żółty odbija w prawo od niebieskiego, skręcamy w lewo – w drogę biegnącą dość ostro w dół.

Z czasem powinniśmy zauważyć pozacierane oznaczenia dawnego przebiegu szlaku niebieskiego. Trzymamy się ich aż do momentu, w którym droga wyprowadzi nas z lasu na wąską asfaltówką, którą dotrzemy do skrzyżowania znajdującego się poniżej Przełęczy pod Ostrą. Tam zaczyna się krótki odcinek szlaku czarnego pod szczyt Cichonia.

Stromym podejściem dotrzemy do szlaku zielonego i odbijamy nim w prawo, w stronę punktu wyjścia. Jeśli chcemy wyjść na sam szczyt Cichonia, to na skrzyżowaniu szlaku czarnego z zielonym musimy skręcić w lewo, by po kilkuset metrach dojść na szczyt. Jest on niestety zalesiony i nie oferuje żadnych widoków.

WARTO ZOBACZYĆ

MODYŃ (1029 m) – jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym wypiętrzony nad dolinami potoków Zbludza i Jastrzębik. Szczyt jest zalesiony, ale w 2021 r. zbudowano na nim piękną wieżę widokową, z której rozciągają się wspaniałe, szerokie panoramy Beskidów. Przy sprzyjającej pogodzie z wieży można podziwiać również Tatry. Warto dodać, że Modyń zwana jest niekiedy „Górą Zakochanych”, a spotkanie na jej szczycie ma gwarantować szczęście i miłość na lata.

Wyprawa jest jedną z 24 propozycji wycieczek z nowego wydania przewodnika pt. BESKID WYSPOWY 24 WYPRAWY, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Regis z Łapczycy.

Przewodnik w tradycyjnej formie papierowej można kupić TUTAJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra