- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W Sterkowcu koło Brzeska uroczyście otwarto dziś nowy Dworzec PKP ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Nowoczesny Dworzec PKP otwarto dziś w Sterkowcu. Tworzy go parterowy budynek, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Innowacyjny Dworzec Systemowy to autorski projekt PKP S.A.

W uroczystym otwarciu dworca w Sterkowcu, połączonego z briefingiem prasowym obok przedstawicieli Zarządu PKP uczestniczyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłanki na Sejm RP Anna Pieczarka, Urszula Rusecka i Józefa Szczurek-Żelazko, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, a także Tomasz Latocha burmistrz Brzeska.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Sterkowcu to parterowy budynek, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to część dworcowa, w której mieszczą się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej części, tzw. miejskiej, znajduje się niewielki lokal komercyjny. Przy budowie dworca zastosowano ekologiczne rozwiązania – panele fotowoltaiczne, możliwość odzysku wody deszczowej, oświetlenie LED, pompy ciepła.

Pod wiatą ustawiono 11 stojaków na rowery, mieści się tam także stacja napraw jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 m.

Nowy dworzec posiada wiele udogodnień dla pasażerów z niepełnosprawnościami. Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące wewnątrz budynków i w ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planami obiektów.

Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych jest również elektroniczna tablica przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Budynek jest wyposażony w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Na dworcu zostało zainstalowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej.

Nowy dworzec w Sterkowcu został dodatkowo wyposażony w pompę ciepła woda-powietrze, system pozwalający na wykorzystanie wód opadowych jako wody do spłukiwania toalet, a także 12 paneli fotowoltaicznych na dachu do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku został zainstalowany nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także system przeciwpożarowy.

 

6 komentarzy

6 Comments

 1. Piotr

  03 listopada 2021 godzina 14:45

  Jak zawsze nasz burmistrz ja zrobiłem ja pozyskałem środki ja jestem zajebisty Porażka

  • Z Bochni

   03 listopada 2021 godzina 18:38

   W Bochni burmistrz jest na pewno gorszy… ☺

  • Pipi

   03 listopada 2021 godzina 23:14

   W Biadolinach jest więcej podróżujących a wiaty nie zrobili takiej jak w sterkowcu, porażka, a to nie zasługa burmistrza brzeska.. to inwestycja pkp. Burmistrz brzeska niech się nie kompromisuje, mam nadzieję że to już ostatnia kadencja i niech wraca tam gdzie ma znajomości wraz z A.P.

 2. Kbr-Kbc

  03 listopada 2021 godzina 19:32

  Burmistrz Brzeska działa prężnie i mu się chce ,ma ambicje. Brawo i niech się burmiszcz Bochni od niego uczy i bierze przykład.

  • Tomunio

   03 listopada 2021 godzina 22:32

   Tomunio zwany burmistrzem brzeska co najwyżej opowiada bajki. To inwestycja PKP z która nie miał nic wspolnego.

 3. Podatnik

  03 listopada 2021 godzina 21:52

  To nie dworzec tylko wiata taka sama jak w Biadolinach .Wiata za 5,3 miliona złotych. Nie ma pomieszczenia z drzwiami dla ludzi za to jest wieża zegarowa .Podatnik wolał wieżę jak widać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra