Nowoczesny Dworzec PKP otwarto dziś w Sterkowcu. Tworzy go parterowy budynek, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Innowacyjny Dworzec Systemowy to autorski projekt PKP S.A.

W uroczystym otwarciu dworca w Sterkowcu, połączonego z briefingiem prasowym obok przedstawicieli Zarządu PKP uczestniczyli Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, posłanki na Sejm RP Anna Pieczarka, Urszula Rusecka i Józefa Szczurek-Żelazko, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, a także Tomasz Latocha burmistrz Brzeska.

Innowacyjny Dworzec Systemowy w Sterkowcu to parterowy budynek, składający się z dwóch części połączonych wiatą. Pierwsza z nich to część dworcowa, w której mieszczą się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej części, tzw. miejskiej, znajduje się niewielki lokal komercyjny. Przy budowie dworca zastosowano ekologiczne rozwiązania – panele fotowoltaiczne, możliwość odzysku wody deszczowej, oświetlenie LED, pompy ciepła.
Pod wiatą ustawiono 11 stojaków na rowery, mieści się tam także stacja napraw jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle budynku jest wieża zegarowa o wysokości 8 m.
Nowy dworzec posiada wiele udogodnień dla pasażerów z niepełnosprawnościami. Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące wewnątrz budynków i w ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planami obiektów.
Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych jest również elektroniczna tablica przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Budynek jest wyposażony w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Na dworcu zostało zainstalowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej.
Nowy dworzec w Sterkowcu został dodatkowo wyposażony w pompę ciepła woda-powietrze, system pozwalający na wykorzystanie wód opadowych jako wody do spłukiwania toalet, a także 12 paneli fotowoltaicznych na dachu do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku został zainstalowany nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także system przeciwpożarowy.



