PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W niedzielę wielka inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce. ZOBACZ, co się będzie działo?

- REKLAMA -

6 czerwca w niedzielę w Binarowej i Bieczu wielka inauguracja letniego sezonu turystycznego w Małopolsce. W tym roku to także początek 15. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie.

W obu miejscach czeka wiele atrakcji. Biecz i Binarowa to dwa niezwykłe miejsca nie tylko na mapie Małopolski. Znajdujące się tu zabytki mają klasę światową. Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej powstał wtedy, kiedy Europejczycy nie znali jeszcze Ameryki a jego drewniana konstrukcja to dziś jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury późnego gotyku na świecie. Biecz, który wymieniany był nawet w niemieckich kronikach z XI wieku, jest jednym z najstarszych polskich miast, były tu trzy zamki i dwór królewski, a za Władysława Łokietka stał się nawet krótko nieformalną stolicą Polski. Miasto słynie ze zachowanego średniowiecznego obwałowania, a otoczone jest aurą wielu legend.

Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce. To wydarzenie dedykowane wszystkim zgłodniałym podróżnikom, pasjonatom dziedzictwa kulturowego, gór, magicznej przyrody, miłośnikom kultury na najwyższym poziomie.

W Binarowej inauguracja Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie. O godzinie 13:00  koncert zespołu Wernyhora w kościele pw. św. Michała.

Wernyhora to sanocki zespół world music/folkowy. Grupa ta w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają głównie do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat (od Beskidu Niskiego po Huculszczyznę). Zespół choć istnieje od 2019 r. zdążył już otrzymać Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności na XXX Mikołajkach Folkowych (2020), a także I nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2021).

W Bieczu od rana czekają na gości liczne atrakcje m.in. spacery z przewodnikami, zwiedzanie bieckich zabytków, warsztaty łucznicze, Waga Czarownic/Szkoła Katów – pokaz sztuki katowskiej, zabawy i konkursy muzealne dla dzieci, prezentacja produktów kulinarnych regionu.

Od godziny 16.30 na Placu Kromera występy muzyczne.

Od 18.00 inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce, a wraz z nią druga część Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie, na której wystąpi zespół T/Aboret. Koncert promuje wydanie debiutanckiej płyty zespołu T/Aboret – „Cyjanotypia”. Dźwiękowe herbarium prowadzące odbiorcę przez świat roślin będących „odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ulice ruchliwego miasta”.

Małopolska STARTUJE! W ramach wydarzenia wystartuje także małopolski balon na ogrzane powietrze! Lot nad Beskidem Niskim będzie wyjątkowo magiczny, ponieważ jest on jednym z najbardziej dzikich zakątków polskich Karpat. Łagodne zbocza, zalesione szczyty i szerokie, puste doliny – to dominujący krajobraz tego regionu. Magia i klimat regionu skupia się wokół „powolnego podróżowania” i „powolnego życia”, czyli tzw. slow travel i slow life. Tutaj nigdzie nie będzie nam się spieszyć. Dominują tutaj kameralne schroniska i rodzinne agroturystyki. Ze względu na trudną i wyjątkową historię w Beskidzie można poczuć specyficznego ducha. Tutaj nie przyjeżdża się po moc wrażeń i zastrzyk adrenaliny, a po nawiązanie wyjątkowej symbiozy z naturą i historią.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra