- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Szpitale w Bochni i Brzesku będą szczepić przeciwko COVID-19

- REKLAMA -

Szpital Powiatowy w Bochni oraz Szpital Powiatowy w Brzesku znalazły się w grupie 509 tzw. szpitali węzłowych, gdzie będą prowadzone szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności (etap zerowy) zaszczepiony zostanie personel medyczny, ale także pracownicy przychodni, aptek, DPS czy ośrodków pomocy społecznej.

W kolejnym (pierwszym) etapie przewidziano szczepienie: pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego oraz nauczycieli.

Etap drugi: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap trzeci: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się w I kwartale 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.

Poszczególne jej etapy to:-

  • Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka.

Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie choroby nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.

SZERZEJ NA TEMAT SZCZEPIEŃ KLIKNIJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra