- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Starostowie powiatu bocheńskiego i brzeskiego: ostry sprzeciw dla pomysłu przejęcia szpitali powiatowych przez rząd

- REKLAMA -

Adam Korta starosta bocheński, ale też Andrzej Potępa gospodarz powiatu brzeskiego mówią stanowcze nie pomysłowi przejęcia szpitali powiatowych przez państwo. O zamyśle centralizacji powiatowych lecznic poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski zdradzając szczegóły restrukturyzacji systemu ochrony zdrowia.

Adam Korta, bocheński starosta podkreśla, że bardzo zaniepokoiły go docierające informacje co do planów upaństwowienia, a właściwie nacjonalizacji szpitali.

-Z jednej strony jestem tym zaniepokojony jako samorządowiec, ale przede wszystkim jako mieszkaniec powiatu bocheńskiego. Jako samorządowiec z tego względu, że są to kolejne kompetencje odbierane samorządom na rzecz centralnych instytucji państwowych, a tymczasem uważam, że samorządność lokalnych społeczności to największe osiągniecie obywatelskie i jedna z najbardziej udanych reform po okresie tzw. transformacji systemowej. To bowiem samorząd terytorialny jako organizacja społeczności lokalnej gwarantuje lepszą identyfikację i skuteczniejsze rozwiązywanie lokalnych problemów społecznych w tym zdrowotnych. Reforma samorządowa, jaka miała miejsce w 1999 r. oddawała znaczną część władzy w ręce obywateli. Wtedy też regionalne szpitale, w tym także szpital w Bochni, zostały przekazane powiatom – podkreśla Adam Korta

Z kolei jako mieszkańca powiatu bocheńskiego starostę niepokoi, że urzędnicy państwowi w jeszcze większym stopniu będą decydować o potrzebach zdrowotnych lokalnej wspólnoty oraz o sposobie ich zaspakajania zwłaszcza w zakresie organizacji funkcjonowania szpitala, ograniczając tym samym znaczenie wewnętrznej debaty samorządowej.

-Nie jestem przekonany, że centralny decydent będzie w pełni świadomy lokalnych potrzeb zdrowotnych i zakresu ich ochrony oraz czy będzie wystarczająco wspierał finansowo takie szpitale, zwłaszcza mając pod swoim nadzorem bezpośrednio wiele różnych podmiotów leczniczych, często bardzo zadłużonych, których dług musi być jakoś w pierwszej kolejności sfinansowany. Uważam także, nie jest to czas na wprowadzanie tak wielkich zmian. Cały czas ministerstwo, samorządowcy, jak i cała służba zdrowia powinni być skoncentrowani na walce z pandemią – dodaje Adam Korta

O tych pomyśle przejęcia szpitali przez rząd rozmawiano dziś podczas posiedzenia zarządu Związku Powiatów Polskich – podkreśla z kolei Andrzej Potępa, starosta powiatu brzeskiego, ale też członek zarządu Związku Powiatów Polskich.

-Gdy 22 lata temu powiaty przejmowały szpitale, te jednostki wymagały gruntownej modernizacji. Dziś to w większości przypadków świetnie prosperujące placówki. Z naszych informacji wynika, że w skali kraju w 2019 roku powiaty dofinansowały swoje szpitale kwotą 530 mln złotych. Danych za ubiegły roku jeszcze nie ma, ale na pewno będzie to jeszcze większe wsparcie. Jeden ze starostów podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu ZPP zwrócił uwagę, że być może powiaty powinny wystąpić do rządu o zwrot przekazanych na szpitale pieniędzy, bowiem za te fundusze można było odremontować drogi, szkoły itp. – mówi starosta Andrzej Potępa.

Starosta zwraca uwagę, że szpitala uniwersyteckie, wojewódzkie są poważnie zadłużone. Takiego problemu nie ma większość szpitali powiatowych, w tym brzeski szpital, który od wielu lat jest na plusie.

-Obawy budzi pomysł powierzenia kierowania szpitalami osobom, które zdobędą centralny certyfikat, a nie ludziom, którzy przez wiele lat kierują szpitalami znając najlepiej ich potrzeby – mówi Andrzej Potępa.

W najbliższym czasie ma być stanowisko ZPP w sprawie proponowanych przez rząd zmian w szpitalach.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra