- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Separator osocza działa już w bocheńskim szpitalu ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Do Szpitala Powiatowego w Bochni trafiło urządzenie do poboru osocza od ozdrowieńców po COVID-19. Takie osocze zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie ciężkich przypadków.

Mieszkańcy Bocheńszczyzny, od najbliższego czwartku nie będą musieli jechać już do Krakowa. Wystarczy, że zgłoszą się do Rejonowego Punktu Krwiodawstwa w bocheńskiej lecznicy. Separator jest jednym z pięciu tego typu urządzeń, które na obecną chwilę działają na terenie Małopolski.

Cieszę się, że moje starania o pozyskanie do Bochni separatora do poboru osocza przyniosły efekt – podkreśla Stanisław Bukowiec.

– Według zapewnień dyrekcji Narodowego Centrum Krwi oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – podobne urządzenia trafią w najbliższym czasie do kilku kolejnych placówek terenowych. Dzięki temu ozdrowieńcy będą mogli w szybki i sprawny sposób oddać ten cenny lek, aby ratować zdrowie i życie chorych na koronawirusa. Wszyscy ozdrowieńcy – mieszkańcy powiatu bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego i wielickiego, którzy będą chcieli pomóc innym, będą mogli to zrobić w centrum krwiodawstwa mieszczącym się w bocheńskim  szpitalu. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pozyskanie separatora, szczególnie dyrektorowi krakowskiego RCKiKŁukaszowi Gulińskiemu – dodaje poseł.

Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze.

Osocze trafia do pojemnika w separatorze, a reszta krwi wraca z powrotem do krwiobiegu dawcy. Urządzenie to w ciągu 40 minut potrafi przygotować 600 mililitrów osocza w trzech dawkach dla trzech pacjentów. Podczas gdy przy pobieraniu krwi pełnej od ozdrowieńca można uzyskać tylko jedną dawkę.

-W ostatnim czasie, mogliśmy usłyszeć wiele apeli o pilne oddawanie osocza dla osób które ciężko przechodzą zakażenie. Dzięki temu , że separator trafił do naszego szpitala, możemy pomóc nie tylko szybciej ale również większej ilości potrzebujących. Warto zaznaczyć, że jeden pacjent może oddać osocze trzy razy, oczywiście z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Natomiast to osocze może pomóc aż 9 potrzebującym – wyjaśnia starosta Korta.

Rejonowy Punkt Krwiodawstwa znajduje się w Szpitalu Powiatowym w Bochni. Aby umówić się na oddanie osocza należy zadzwonić pod numer tel. 14 612 52 71, w godz. 07.15 – 11.30.

Dyrekcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zachęca jednocześnie, nie tylko ozdrowieńców, ale także wszystkie osoby zdrowe, do oddawania pełnej krwi, która jest niezastąpionym lekiem ratującym życie!

5 komentarzy

5 Comments

 1. maximus

  25 listopada 2020 godzina 13:56

  A może Ci panowie zamiast pozować do zdjęć na wolontariat do DPS-u????

  • wolf

   25 listopada 2020 godzina 16:24

   A ty już byłeś na wolontariacie w DPS-ie że tak cwaniakujesz? A może przyczyniłeś się do pozyskania do Bochni separatora osocza? Masz jeszcze coś do powiedzenia anonimowy ktosiu!?

   • maximus

    25 listopada 2020 godzina 23:46

    Oho uderz w stół a nożyce się ideową,może jestem tylko nie w Bochni bo nie tylko tam jest DPS,ktośiu.może Ty coś załatwisz i zrobisz sobie fotkę dla reklamy,wiem nie stać Cię

 2. Przemo

  25 listopada 2020 godzina 16:29

  Panowie, proszę zawalczyć jeszcze o darmowy parking dla krwiodawców na parkingu od strony Orackiej. Krwiodawca w rckik podbija pieczątka bilet po donacji i jest zwolniony z opłaty.

 3. biszkopt

  26 listopada 2020 godzina 00:01

  brawo jerzy leon za rozpoczęcie walki o stworzenie warunków do powszechnego pozyskiwania osocza w krakowie. poseł załatwił świetną sprawę czyli lokalne punktu poboru osocza. to kapitalne ułatwienie bo chętni ozdrowieńcy spoza krakowa nie będą niepotrzebnie tracić czasu i nie będą się poniewierać dojeżdżając dziesiątki kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra