- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🚴‍♂️ROWEREM PO OKOLICY. Dziś wycieczka trasą przez Radłów i Szczurową (3) WIDEO

- REKLAMA -

Razem z Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszeniem ,,Kwartet na Przedgórzu” zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych po bliższej i dalszej okolicy. Wycieczki będziemy prezentować po tydzień przez siedem kolejnych piątków. Dziś trzeci odcinek. Tym razem trasa wiedzie przez Radłów i Szczurową.

Szczurowa (rynek)–  Niedzieliska – Strzelce Wielkie – Uście Solne – Kopacze Wielkie – Szczurowa Ok. 75 proc. przebiegu szlaku oznaczonymi trasami drogi asfaltowe 95 proc. – 41,3 km

Radłów (rynek)- Zabawa – Wał-Ruda – Dołęga – Borzęcin – Radłów Ok. 90 proc. przebiegu szlaku oznaczonymi trasami, Ok. 15 proc.  dróg gruntowych – 42,5 km

Gotowi na rowerową przejażdżkę? Zabieram Was dziś na trasę  Radłów – Szczurowa – Radłów. Będzie głównie asfaltowo, ale nie zabraknie dróg gruntowych. Przejdziemy trochę przez las, poznamy okoliczne miejscowości. Przyjrzymy się kościołom i historycznym budowlom. Ale po kolei.

Zaczynamy na Radłowskim rynku i jedziemy w kierunku miejscowości Glów. Dalej, na północ, wzdłuż biegu rzeki Dunajec. Docieramy do Biskupic Radłowskich i na chwilę zatrzymujemy się przy słupie granicznym. Słup ustawiono przy średniowiecznym trakcie wiodącym z Radłowa do Opatowa. W górnej jego części, w niszach na szerszych ścianach widnieją płaskorzeźby. Na przedniej ścianie wyrzeźbiono wizerunek Chrystusa na krzyżu. Pod krucyfiksem na trzech sąsiednich ścianach wygrawerowano minuskułą gotycką tekst w języku łacińskim. Nie możemy zostać tu zbyt długo, przed nami bowiem całkiem pokaźna trasa.

Ruszamy w stronę Zabawy – tu warto zwrócić uwagę na Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny i kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Dalej jedziemy w kierunku miejscowości Wał-Ruda, gdzie znajduje się dom rodzinny bł. Karoliny Kózkówny. Kolejne na mapie będą Zaborów i Dołęga.

W Dołędze zrobimy dłuższą przerwę, jest tu bowiem kilka miejsc które warto zobaczyć. Po pierwsze – Dwór w Dołędze. To przykład typowego dworu polskiego, a jego historia mocno związana jest z ważnymi wydarzeniami w polskiej historii: powstaniem styczniowym oraz operacjami Most II i Most III z czasów II wojny światowej. Dworek znajduje się na Szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zwiedzający mogą się zapoznać z historią dworu, a  na zewnątrz dworu zachował się mały park oraz kapliczka. Od 1982 roku znajduje się tu również drewniany spichlerz, przeniesiony z folwarku Sanguszków w Chyszowie.

Jeśli zechcecie zostać tu na dłużej polecamy zabrać namiot. Vis’a’vis dworu w Dołędze znajduje się pole namiotowe. Powstało ono na miejscu innego dworu, wybudowanego przez Teofila Pikuzińskiego, syna dawnego właściciela Dołęgi. Na miejscu znajdziemy wszystko co do wypoczynku po rowerowych wojażach jest nam potrzebne.

Będąc w Dołędze warto także odwiedzić pobliskie stawy i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Po podładowaniu akumulatorów jedziemy na południe i w Borzęcinie przedostajemy się na drugi brzeg Uszwicy. Jedziemy na północ w kierunku Wisowatek, następnie Niedzieliska i kolejny cel na trasie to Szczurowa. Tu schodzimy z rowerów i polecamy Wam dwa miejsca. Kościół św. Bartłomieja Apostoła, w którym warto zwrócić uwagę na m.in.  polichromię, figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej „Madonną Szczurowską”, krzyż z wizerunkiem Chrystusa, rzeźby Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty. Drugi punkt to dworek Kępińskich, w którym dziś znajduje się biblioteka publiczna.

Szczurowa jest także miejscowością wyjątkowo ważną dla rowerowego projektu. To tu znajduje się siedziba Nadwiślańskiej Grupy Działania ,,E.O.CENOMA”.

Dalsza trasa to droga na północ i dojazd do Wisły. Teraz cześć naszej trasy przebiegać będzie Wiślańska Trasą Rowerową. Pożegnamy się z nią w miejscu, gdzie do Wisły wpada Raba. Teraz to ona będzie naszym przewodnikiem. Jedziemy wzdłuż niej aż do miejscowości Uście Solne, tu możemy zrobić sobie krótką przerwę na rynku. Następnie przed nami Barczków, Strzelce Wielkie, Wygoda i Niedzieliska. W tej ostatniej miejscowości wkraczamy na znaną nam już trasę, przedostajemy się na drugą stronę Uszwicy i jedziemy prosto na radłowski rynek, gdzie oficjalnie będziemy mogli zakończyć trasę.

Slow Life Slow Ride to wyjątkowy projekt pokazujący oblicze terenów, które być może nie są pierwszym turystycznym wyborem, jednak zachwycają swoją różnorodnością. Projekt przedstawia Nadwiślańskie i Przedgórzańskie trasy rowerowe. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kampania Reklamowa wraz z materiałami opracowana przez Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszenie ,,Kwartet na Przedgórzu” w ramach projektu współpracy pn. „Przedgórzańskie i Nadwiślańskie trasy- pętlami atrakcji turystycznych POINT&PATH”, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupa działania” PROW na lata 2014-2020

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra