Wydarzenia

Powiat bocheński. Przedstawicielka Komisji Europejskiej oglądała powiatowe inwestycje

Starosta Adam Korta gościł w Bochni Marię Galewską z Komisji Europejskiej w Brukseli. Podczas wizyty gospodarz powiatu przedstawił kilka inwestycji realizowanych ze środków unijnych.

Maria Galewska kieruje zespołem do spraw dużych projektów infrastrukturalnych w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. Jest również odpowiedzialna za nadzorowanie ze strony Komisji Europejskiej programów operacyjnych w trzech regionach w tym Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2007-2013 i 2014-2020.

Przedstawicielka komisji podczas wizyty w Bochni odwiedziła szpital oraz Zespół Szkół Nr 1.

Mogę się pochwalić, że przedstawicielka Komisji Europejskiej była pod wrażeniem ilości wykorzystanych środków w bocheńskim szpitalu.  Inwestycji realizowanych przez powiat jest tak dużo, że nie udało się wszystkich pokazać dlatego w planach jest kolejne spotkanie. Rozmawialiśmy również o przyszłej perspektywie finansowej i o tym, na co brukselscy urzędnicy będą zwracać uwagę – wyjaśnia starosta Adam Korta.

Tylko w latach 2015-2018 powiat bocheński pozyskał 81 milionów ze środków unii europejskiej na realizację projektów, czy zadań inwestycyjnych.

Obecnie  realizowane są duże inwestycje m.in. w szpitalu –  remont SOR za blisko 5,5 miliona złotych, gruntowna modernizacja dwóch ważnych oddziałów – chorób wewnętrznych oraz anestezjologii połączonej z intensywną terapią za 6 milionów złotych.

W ub. roku szpital oddał do użytku nową pracownię endoskopii, której modernizacja pochłonęła 1,5 miliona złotych. We wcześniejszych latach dzięki unijnym środkom udało się także wybudować lądowisko czy kolektory słoneczne, jak również Dom Pomocy Społecznej.

Oświata to kolejna dziedzina, w której powiat skutecznie wykorzystuje środki, m.in. na zagospodarowanie przestrzeni centrum, szkoły oraz budowę sali w Łapanowie, modernizację bazy dydaktycznej Mechanika, Budowlanki i Ekonomika czy termomodernizację Mechanika.

Ponadto środki zostały przeznaczone na utworzenie Powiatowej Społecznej Strefy Aktywności Gospodarczej, wdrożenie nowoczesnych technologii informatycznych i rozwój e-usługi w powiecie bocheński. Wybudowano lub zmodernizowano drogi powiatowe, a niebawem powstanie Centrum Kuchni Regionalnej w Łapanowie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra