- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

POWIAT BOCHEŃSKI. „Dotykam, badam, żyję!” Konferencja dotycząca profilaktyki raka piersi ZDJĘCIA

- REKLAMA -

W sali narad Starostwa Powiatowego w Bochni odbyła się konferencja „Dotykam, badam, żyję!”, dotycząca profilaktyki raka piersi, którą otworzył Starosta Bocheński Adam Korta i Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny.

Organizatorami wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni wraz ze Starostwem Powiatowym w Bochni. Celem wydarzenia było kształtowanie u młodych ludzi, szczególnie kobiet, właściwych postaw prozdrowotnych. Wczesna profilaktyka pozwala bowiem na przekazanie podstawowej wiedzy w zakresie dbania o zdrowie, zwłaszcza w odniesieniu do raka piersi. Adresatami konferencji była młodzież ze szkół średnich z powiatu bocheńskiego.

Gościem specjalnym wydarzenia był prof.dr hab.n.med. Wojciech Wysocki z 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie, który mówił o profilaktyce i nowoczesnym leczeniu oraz odpowiedział na pytanie: „Czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi?”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni Halina Bielec przedstawiła analizę poziomu wiedzy młodzieży szkół średnich powiatu bocheńskiego w zakresie czynników ryzyka  i  profilaktyki wczesnego wykrycia raka piersi, opracowaną specjalnie na potrzeby konferencji.

W gronie prelegentów znalazły się przedstawicielki Krakowskiego Towarzystwa „Amazonki” – Maria Borowiecka oraz Jadwiga Doroz, dzięki którym młode kobiety dowiedziały się jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Ponadto podczas przerwy przedstawicielki „Amazonek” przy pomocy specjalnie do tego celu przeznaczonych fantomów edukowały młodzież w zakresie prawidłowego samobadania piersi.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także występ Krystyny Papier – brafitterki, która uświadomiła paniom obecnym na spotkaniu, że właściwy dobór bielizny to także wyraz troski o własne zdrowie. Uczestniczki konferencji dowiedziały się jak prawidłowo dobrać biustonosz i  na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej bielizny, pamiętając jak ważne jest to dla dobrej kondycji piersi.

O tym jak radzić sobie z diagnozą i wspierać osoby chore w naszym otoczeniu opowiadała Kinga Pałka – dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Bochni. Dowiedzieliśmy się jak stres wpływa na nasze ciało, jak sobie z nim radzić oraz poznaliśmy techniki relaksacyjne, które pozwalają nam poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w naszym życiu. Pani Dyrektor podczas konferencji przekazała uczestnikom dwie publikacje przygotowane przez specjalistki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bochni: „Zdrowie psychiczne. Opracowanie na podstawie wniosków płynących z diagnozy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z powiatu bocheńskiego” oraz „Techniki relaksacyjne, czyli o tym, co pomaga w radzeniu sobie ze stresem”.

Ostatni z prelegentów lekarz Marek Łabno z Centrum Zdrowia RatMedica w Trzcianie w humorystyczny sposób poprowadził wykład „Lifestyle kontra nowotwory”, uświadamiając młodym ludziom, że nasz styl życia, aktywność fizyczna, właściwa dieta mają wpływ na rozwój chorób nowotworowych.

Konferencja była okazją do ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród laureatom konkursu „Dotykam, badam, żyję!” na spot dotyczący profilaktyki raka piersi. Konkurs zorganizowany został przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bochni wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bochni. Skierowany był do młodzieży ze szkół średnich. Fundatorem nagród w konkursie był Starosta Bocheński.

Mamy nadzieję, że młode kobiety, które wzięły udział w konferencji będą w przyszłości świadomie podchodziły do zdrowia swoich piersi, regularnie będą przeprowadzały samobadanie oraz będą zgłaszały się na badania profilaktyczne wykrywające zmiany nowotworowe w piersiach. W tym celu PSSE w Bochni oraz Starostwo Powiatowe w Bochni dla każdego uczestnika konferencji opracowało oraz rozdało zawieszkę pod prysznic
z instrukcją samobadania piersi oraz kodem, który po zeskanowaniu przekieruje do filmiku z instruktażem samobadania. Zawieszka wykonana jest z wodoodpornego materiału, dzięki czemu może służyć użytkowniczkom przez długi czas.

Kładąc nacisk na właściwą i wczesną edukację młodzieży PSSE w Bochni przygotowała także ulotkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi samobadania piersi, badań przesiewowych, USG i mammografii oraz ulotkę na temat technik samobadania z kalendarzykiem menstruacyjnym, by ułatwić kobietom prowadzenie regularnych obserwacji swojego ciała.

Na konferencji zachęcono dyrektorów, pedagogów i nauczycieli do prowadzenia stałej edukacji zdrowotnej z nauką samobadania piersi wśród młodzieży w ramach relacji nauczyciel (położna) – uczeń. Podkreślano, ze edukacja zdrowotna ma sens i wywołuje zamierzony efekt kiedy jest długofalowa, a nie incydentalna.

Chcemy, by konferencja stała się pierwszym krokiem do regularnego samobadania piersi przez młode kobiety. Pamiętajmy, że samobadanie jest proste i bezbolesne, wystarczy tylko chcieć i pamiętać. To tylko kilka minut w miesiącu, a może uratować życie!

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra