Wydarzenia

Ponad 700 tys. zł na renowację zabytków w powiecie bocheńskim i brzeskim DUŻO ZDJĘĆ

fot. UM WM

Odnowienie ołtarzy i rzeźb w barokowym kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Uściu Solnym, remont neogotyckiej kaplicy Sumińskich-Ożegalskich w Brzesku, a także konserwacja polichromii i kamiennych obramowań okiennych w kościele pw. św. Małgorzaty w Dębnie – to tylko trzy z kilkunastu inwestycji, które już wkrótce zostaną przeprowadzone dzięki dotacjom z budżetu województwa przekazanych w ramach konkursu Ochrona zabytków Małopolski. W sumie, kwota ponad 700 tys. zł pozwoli odnowić i odrestaurować aż 16 obiektów położonych na terenie powiatu bocheńskiego i brzeskiego.

Symboliczne czeki gwarantujące przyznanie dofinansowania przekazali podczas uroczystości w Starostwie Powiatowym w Bochni m.in. przedstawicielom brzeskich i bocheńskich samorządów oraz parafii Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego oraz radny województwa Stanisław Bukowiec. W spotkaniu wzięli udział także starostowie: Adam Korta i Ryszard Drożdżak.

-Dbałość o zabytki to nasz obowiązek, dlatego zawsze chętnie wspieram i pomagam w zdobywaniu funduszy na renowację obiektów, które mają tak wielką historyczną wartość. Dziękuję też wszystkim, którzy na co dzień opiekują się naszymi zabytkami – mówił Stanisław Bukowiec, radny województwa Małopolskiego.

Podczas wystąpienia Anna Pieczarka powiedziała, że w tym roku Województwo Małopolskie przekazało na ten cel rekordową kwotę prawie 5 mln zł. W skali Małopolski zostały dofinansowane 83 projekty dotyczące prac konserwatorsko-renowacyjnych w zabytkowych obiektach.

– Nasz region może poszczycić się wspaniałą historią, tradycją i kulturą, a małopolskie zabytki zachwycają nie tylko mieszkańców regionu, ale także przyjezdnych z całego świata. Dzięki konkursowi Ochrona zabytków Małopolski, wiele z nich może zostać odnowionych i zabezpieczonych przed nieuchronnym upływem czasu – mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

W powiecie bocheńskim zostanie przeprowadzonych 10 inwestycji – na łączną kwotę ponad 379 tys. zł – m.in. w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gawłowie, gdzie zaplanowano konserwację ołtarza głównego, a także czterech rzeźb Ewangelistów, kolumn architektonicznych oraz dwóch aniołów. Prace konserwatorskie czekają także ołtarz znajdujący się w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Bochni.


Z kolei w powiecie brzeskim, w ramach konkursu, zaplanowano przeprowadzenie 5 inwestycji opiewających na łączną kwotę 335 tys. zł. Konserwacja techniczna i estetyczna czeka m.in. ołtarz w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Gnojniku. Prace zostaną wykonane także w kościele pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie, gdzie będzie odnowiony ołtarz św. Józefa.

Wielowiekowe zamki i fortyfikacje, urokliwie położone pałace i dwory, a także wspaniałe kościoły, klasztory czy pomniki – to tylko niektóre obiekty, które do tej pory przeszły niezbędne prace renowacyjne za sprawą programu samorządu województwa Ochrona zabytków Małopolski. Przypomnijmy, że jego ramach, od 1999 do 2018 roku, na dotacje przeznaczono z budżetu województwa blisko 59 mln zł, dzięki czemu odnowiono ponad 1 800 obiektów w całej Małopolsce.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra