- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Pilnie poszukiwany dawca szpiku dla 22-letniego Jacka z Borzęcina

- REKLAMA -

W ramach akcji charytatywnej poszukujemy dawcy szpiku dla Jacka, 22 letniego mieszkańca Borzęcina. Niedawno dowiedział się, że jest chory na aplazję szpiku a prawdopodobieństwo znalezienia dawcy jest bardzo małe – jedna osoba nawet na kilka milionów jest w stanie uratować mu życie. Stąd tak ważne jest zarejestrowanie w bazie Fundacji DKMS jak największej liczby potencjalnych dawców.

– Może nim zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, bez skrajnej otyłości.  By dołączyć się do akcji i dać szansę Jackowi, zapraszamy chętnych do rejestracji w niedzielę 19 czerwca 2022 r. do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie w godz. 09:00-14:00 – informuje Grzegorz Kopacz, jeden z organizatorów wydarzenia.

Akcji towarzyszy wiele atrakcji.

– Codziennie zgłaszają się do mnie nowe osoby, które proponują pomoc w zakresie organizacji. Wydarzeniu towarzyszył będzie pokaz quadów, motocykli, starych i sportowych samochodów. Dzieci będą mogły skorzystać z dmuchanego placu zabaw, malowania twarzy oraz obejrzeć pokaz baniek mydlanych. Dla wszystkich, którzy zechcą zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS, przygotowaliśmy darmowego grilla, napoje i słodki poczęstunek – przyznają organizatorzy.

Sama rejestracja jest szybka i polega tylko na pobraniu wymazu z błony śluzowej, czyli potarciu za pomocą patyczka wewnętrznej strony naszego policzka. Jeśli okaże się, że możesz pomóc, o czym zostaniesz wcześniej poinformowany za pomocą SMS lub e-mail, pobieranie komórek macierzystych odbywa się na jeden z dwóch sposobów.

Jednym z nich (90% przypadków) jest metoda, która polega na założeniu na obu  przedramionach dojść żylnych, którymi krew przepływa z jednego ramienia  poprzez tzw. separator komórek i wraca do organizmu drugim  dojściem na przedramieniu. Zabieg trwa 3-4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.

Drugą metodą (10% przypadków) pobiera się od dawcy w znieczuleniu ogólnym szpik z kości biodrowej, czyli ok 1 l mieszaniny szpiku i krwi (ok. 5% z całkowitej objętości w pełni regenerującej się do 2 tygodni). W szpitalu pozostaje się przez 3 dni przez wzgląd na bezpieczeństwo pacjenta. Decyzja o wyborze jednej z metod uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta oraz decyzji lekarza. W miarę możliwości brane są również pod uwagę preferencje dawcy.

Współorganizatorem akcji są m.in. wójt gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak oraz miejscowy ośrodek kultury.

Warto dodać, że oprócz Borzęcina zarejestrować się będzie można także podczas drugiej edycja biegu terenowego z przeszkodami „Strażmagedon – Biegamy i Pomagamy”, który odbędzie się 19 czerwca 2022 r. w Parku Kępińskich w Szczurowej w godz. 08:00-16.00. Organizatorem tego wydarzenia jest OSP Górka i HDK MotoJadowniki.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Sabina

    17 czerwca 2022 godzina 15:48

    Trzymam kciuki 🙂
    Jestem zarejestrowana od 5 lat i czekam na genetycznego brata lub siostrę:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra