- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Pamiętali o 110. rocznicy śmierci założyciela orkiestry salinarnej Antoniego Langera ZDJĘCIA

Fot. Stanisław Mróz
- REKLAMA -

W niedzielę 6 września 2020 r., na cmentarzu komunalnym w Bochni przy ul. Orackiej, przedstawiciele orkiestry górniczej Kopalni Soli w Bochni i zarządu Stowarzyszenia Górniczego „Sutoris″ im. Antoniego Langera, upamiętnili 110. rocznicę śmierci założyciela orkiestry salinarnej – Antoniego Langera, składając na jego grobie wiązankę kwiatów.

W imieniu stowarzyszenia i orkiestry kwiaty złożył prezes Jakub Sitko, podniosłą atmosferę uświetnił grą na trąbce Wiesław Kłóś.

Skromna uroczystość odbywa się w roku 140. lecia działalności orkiestry salinarnej założonej przez Antoniego Langera w 1880 r., który był jej pierwszym kapelmistrzem przez 30 lat.

Założona przez 25. letniego wówczas przybysza z Czech, urodzonego w miejscowości Plohof, leżącej w powiecie Leitmernitz orkiestra z czasem stała się chlubą nie tylko Kopalni, ale i całej Bochni. Stworzyła specyficzny klimat, powodowała utożsamianie się mieszkańców Bochni z jej symbolem Kopalnią Soli, stanowiła o pewnej odrębności miasta, o jego historii i znaczeniu. Jej kulturotwórcze znaczenie jest nie do przecenienia.

Zdjęcia i tekst: Stanisław Mróz – członek zarządu Stowarzyszenia Górniczego “Sutoris” im. Antoniego Langera w Bochni

2 komentarze

2 Comments

 1. Avatar

  Marta

  07 września 2020 godzina 19:10

  Raz na ruski rok, ktoś sobie przypomniał o grobie Langera. WSTYD! Szkoda, ze Kopalnia, Miasto i Stowarzyszenie maję gdzieś ten grobowiec i postać Langera.

  • Avatar

   On

   08 września 2020 godzina 09:31

   Widzę że Pani obeznana w działalności w.w.jednostek. Anonimowa krytyka… klapklask klapklask klapklask

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra