PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Mieszkańcy Okulic, Dębiny i Dąbrówki skarżą się na motocyklistów. Pytamy policję: w jaki sposób można im pomóc?

fot.pixabay
- REKLAMA -

Mieszkańcy trzech miejscowości w gminie Rzezawa zwrócili nam uwagę na problem, z którym się borykają. W liście przesłanym do portalu bochniazbliska.pl tłumaczą, że chodzi o skandaliczne zachowania motocyklistów dokonujących częstych i powtarzających się przejazdów na prostych odcinkach dróg: Okulic, Dębiny i Dabrówki.

Znaczna część przejazdów motocyklistów na tych drogach charakteryzuje się niebezpiecznym lub wręcz brawurowym stylem jazdy, najczęściej połączonym z rażącym przekraczaniem dopuszczalnej prędkości, podejmowaniem ryzykownych manewrów wyprzedzania, jazdą na jednym kole, przekraczaniem obowiązujących norm głośności oraz ciągłym stwarzaniem zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów) – czytamy w liście.

Jako potwierdzenie, autor listu występujący w imieniu mieszkańców, przedstawia własne niecertyfikowane pomiary wartości prędkości oraz głośności motocykli dokonane od marca 2018 do października 2018 oraz od marca 2019 do czerwca 2019 na łącznej liczbie 1594 przejazdów motocyklistów:

● poziom głośności równy 100 dB przekroczyło aż 30% motocyklistów
● poziom głośności równy 105 dB przekroczyło aż 23% motocyklistów
● prędkość 50 km/h przekroczyło 92% motocyklistów
● prędkość 75 km/h przekroczyło 68% motocyklistów
● prędkość 100 km/h przekroczyło 32% motocyklistów
● prędkość 125 km/h przekroczyło 11% motocyklistów

Co musi się stać, aby podjęto skuteczne środki eliminujące występowanie tych bulwersujących procederów popełnianych przez nieodpowiedzialnych motocyklistów? Czy musi dojść do szokującego wypadku? Lub ofiar śmiertelnych? – pyta autor listu.

List, który otrzymaliśmy na naszą skrzynkę redakcyjną trafił też do UG w Rzezawie, Starostwa Powiatowego w Bochni oraz do KPP w Bochni.

Zwracam się do wszystkich adresatów niniejszego pisma z apelem o niezwłoczne podjęcie działań, które pozwolą skutecznie wyeliminować (lub przynajmniej maksymalnie ograniczyć) oburzające praktyki notorycznie stosowane na drogach publicznych przez kierujących motocyklami – napisał autor pisma.

O to, w jaki sposób można pomóc mieszkańcom zapytaliśmy bocheńską policję.

Oto odpowiedź:

Na terenie Gminy Rzezawa policjanci Wydziału Ruchu Drogowego systematycznie prowadzą działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i eliminowania z dróg nieodpowiedzialnych kierowców, przede wszystkim przekraczających dopuszczalną prędkość i kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Zgodnie z organizowaną dyslokacją patroli WRD Komendy Powiatowej Policji w Bochni,  na terenie gminy Rzezawa policjanci co najmniej 3-4 razy w tygodniu prowadzą działania statyczne z wykorzystaniem ręcznego miernika prędkości. Dodatkowo, każdego dnia patrole WRD mają za zadanie dynamiczny patrol dróg znajdujących się na terenie  gminy w celu działania prewencyjnego tj. zapobiegania popełnianiu wykroczeń i przestępstw w ruchu drogowym.

Dzięki informacjom pozyskanym z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie miejscowości Rzezawa, na ulicach Przemysłowej i Pacynkowej policjanci realizują działania ukierunkowane na eliminowanie wykroczeń związanych z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości. Prowadzone są w tym miejscu kontrole statyczne z użyciem ręcznego miernika prędkości, jak również patrole dynamiczne, w tym przy użyciu nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideo rejestrator.

Na odcinkach dróg przebiegających przez miejscowości Borek, Dębina, Okulice również systematycznie prowadzone są statyczne pomiary prędkości. Na wniosek Komendy Powiatowej Policji w Bochni, w miejscowości Dębina, na odcinki ok. 1 km. zarządca drogi wprowadził ograniczenie prędkości do 40 km/h, a egzekwowanie tego ograniczenia przez kierujących również jest systematycznie monitorowane przez patrole WRD z Bochni.

Od początku lipca 2019 roku, na drogach powiatu bocheńskiego pojawiły się także patrole motocyklowe Wydziału Ruchu Drogowego, które w szczególności mają za zadanie reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących motocyklami. Ponadto, również od lipca 2019 roku, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie powołano do działania specjalną grupę „Speed”, która ma za zadanie zapobieganie przejawom agresji na drogach całego województwa.

 Aktywność policjantów ruchu drogowego m.in. na terenie gminy Rzezawa przełożyła się na wymierne efekty. Od stycznia 2019 roku, na drogach biegnących przez gminę Rzezawa, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nałożyli blisko 150 mandatów za wykroczenia w ruchu drogowym, w tym w większości za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Nadmienić należy, że w tym okresie policja nie odnotowała przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h co skutkuje obligatoryjnym zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto obecność policjantów w tym rejonie powoduje, że kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów, a w związku z tym nakładanych mandatów jest coraz mniej.  

Mając na uwadze szeroko pojęte bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, Policja liczy na współpracę i pomoc ze strony wszystkich osób, które są świadkami agresywnego zachowania na drodze. Możliwości powiadomienia Policji jest bardzo dużo, począwszy od wykonania telefonu na numer alarmowy 112 i poinformowaniu Policji o zaistniałym wykroczeniu lub przestępstwie, poprzez wykorzystanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, po przesłanie na specjalną skrzynkę mailową  stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl ewentualnego materiału dowodowego w postaci filmu video czy zdjęć, na których udokumentowano popełnienie wykroczenia lub niezbędne dane potrzebne do ścigania i ukarania sprawców agresji na drodze.

(więcej szczegółów na stronie  www.malopolska.policja.gov.pl/pl/content/stop-agresji-drogowej).

Zgodnie z Narodowym Programem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 przeciwdziałanie przekraczaniu przez kierujących dozwolonej prędkości jest jednym z głównych priorytetów programu i ten priorytet jest realizowany bez wyjątku również przez policjantów WRD KPP w Bochni w gminie Rzezawa, jak i na drogach całego powiatu bocheńskiego.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra