- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Koronawirus. Radni Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej chcą odwołania marcowej sesji RM

- REKLAMA -

Pismo tej sprawie zostało przesłane do przewodniczącego RM w Bochni, ale też burmistrza Stefana Kolawińskiego. Pretekstem przesunięcia jest sytuacja związana z koronawirusem.

Poniżej treść pisma:

W imieniu Klubu Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa (tworzą go: Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń, Damian Słonina – przyp. red.) zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przesunięcie o 2 miesiące marcowej sesji Rady Miasta Bochnia lub o przeprowadzenie jej w wersji elektronicznej – bez osobistego udziału radnych na sali obrad UM. Ponadto prosimy aby zasugerować PT przewodniczącym poszczególnych  komisji problemowych RM, by telefonicznie wypracowały swoje stanowiska w sprawach, które muszą być obecnie poruszone.

Powyższy wniosek uzasadniamy faktem, że wobec ogłoszonego przez Rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego kraju, należy dochować wszelkich środków ostrożności, które przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Potwierdzeniem słuszności naszej prośby jest sposób obradowania ważnych gremiów państwa (np skajpowe posiedzenia Rady Ministrów) lub odwołanie w Polsce sesji wielu samorządów różnych szczebli . Podkreślam, że wśród radnych jest wiele osób z przedziału wiekowego 65+ ( autorzy niniejszego wniosku jeszcze nie mieszczą się w tym przedziale) więc niepotrzebne narażanie radnych byłoby poważnym błędem ze względów medycznych.

Pragniemy podkreślić, że organ wykonawczy (burmistrz) ma prawo w stanie wyższej konieczności (a taki jest obecnie w kraju) dysponować środkami finansowym między tzw. działami – bez wcześniejszej decyzji organu stanowiącego ( Rada Miasta).

W tej sytuacji oczekujemy, że nasze pieniądze samorządowe z nierozpoczętych inwestycji w wys. ok. 2 mln zł (przede wszystkim z  remontu tzw. kuźni i lodowni na Plantach) zostaną przekazane na zakup korona-testów oraz  środków ochrony dla personelu medycznego w szpitalu i pozostałych bocheńskich placówkach służby zdrowia.

Jednocześnie wnioskujemy, aby Burmistrz w trybie natychmiastowym zakazał pobierania opłat za parkowanie prywatnych pojazdów w centrum miasta, gdyż korzystanie z publicznej komunikacji zwiększa ryzyko zarażenia – co podawane jest w bieżących komunikatach Ministerstwa Zdrowia – szczególnie, że w Bochni  zmniejszono ilość kursów autobusowych.

Przypominamy, że miasto straci na tym niewielkie środki, gdyż czerpie mniej niż 10% zysku z parkomatów.

Z poważaniem 

Jerzy Lysy przewodniczący Klubu Radnych  Bocheńska Wspólnota Samorządowa

Janusz Możdżeń, Damian Słonina

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra