- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

JODŁÓWKA. Konkurs „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia” [ZDJĘCIA]

- REKLAMA -

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce, odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pn. „Rotmistrz Witold Pilecki – Bohater, dla którego nie istniały granice odwagi i poświęcenia”, organizowana przez Stowarzyszenie Moc Radości w Jodłówce.


Honorowy Patronat nad konkursem roztoczyła córka i syn rtm. Witolda Pileckiego – Zofia Pilecka – Optułowicz i Andrzej Pilecki oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Starosta Bocheński Adam Korta i Wójt Gminy Rzezawa Zbigniew Biernat.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu pn. „Lekcja patriotyzmu z Rotmistrzem Witoldem Pileckim – VII edycja”, został współfinansowany przez Województwo Małopolskie oraz Fundację CanPack.

Do konkursu zgłosiło się 14 szkół podstawowych z terenu powiatu bocheńskiego, co świadczy o dużej popularności postaci Witolda Pileckiego w kręgu młodych Polaków zainteresowanych historią najnowszą Polski XX wieku.


26 uczestników z klas IV-VIII reprezentowało następujące szkoły:
PSP im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach, SP nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni, SP im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy, SP im. gen. Józefa Bema w Pogwizdowie, PSP im. Św. Jana Pawła II w Łazach, PSP im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie, SP im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu, SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni, PSP im. Janusza Korczaka w Krzeczowie, ZSG im. ks. Józefa Skwiruta w Proszówkach, ZSG im. Mikołaja Kopernika w Gawłowie, SP im. Króla Kazimierza Wielkiego w Damienicach, ZSG im. Henryka Sienkiewicza w Stanisławicach oraz PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce.


Nad przebiegiem konkursu czuwała jego pomysłodawczyni, nauczycielka historii i koordynatorka Wanda Janta oraz komisja w składzie:
1. Ireneusz Sobas – przewodniczący – Starostwo Powiatowe w Bochni
2. Barbara Górczewska – członek – nauczyciel historii w PSP nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku
3. Łukasz Płatek – członek – Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie – Oddział IPN w Krakowie.


Uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 70 zadań, z którego można było uzyskać maksymalnie 88 punktów. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą i pracowitością. Nauczyciele rozbudzili w uczniach ciekawość historyczną i zmotywowali ich do udziału w konkursie.
Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce – Emilia Płaneta-PSP im. gen Leopolda Okulickiego w Okulicach
  • II miejsce – Julia Kaim-PSP im. gen Leopolda Okulickiego w Okulicach
  • III miejsce – Grzegorz Mikulski – SP im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu


Wyróżnienia:

  • Stanisław Zięba -SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni
  • Milena Wiśniowska – PSP im. Janusza Korczaka w Krzeczowie
  • Wiktoria Rydz – SP im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu


Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Województwo Małopolskie, Fundację CanPack oraz przekazane przez partnerów.


Należy podkreślić, że organizatorom konkursu zależało na upowszechnieniu wiedzy o rtm. Witoldzie Pileckim, bohaterze Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego. Zainteresowanie historią najnowszą XX wieku rozbudza ciekawość poznawczą i twórcze działania uczniów.


25 maja 1948 r. komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. W warszawskim więzieniu na Mokotowie o godzinie 21.30 przeprowadzono egzekucję rtm. Witolda Pileckiego. Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Był to mord sądowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach.


Obecny na Konkursie przedstawiciel krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Pan Łukasz Płatek wraz ze zgromadzonymi gośćmi uroczyście oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 76 laty. Pod tablicą Rotmistrza zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze pamięci w ramach ogólnopolskiej akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.


Rotmistrz Witold Pilecki jest polskim bohaterem, polskim oficerem, dla którego honor żołnierza był najwyższą wartością. Michael Foot, profesor z Uniwersytetu w Manchester, w książce „Six faces of Courage” zaliczył go do jednego z sześciu najodważniejszych i najwybitniejszych uczestników europejskiego ruchu oporu na terenach okupowanych przez hitlerowców.
Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie Yale, napisał: „Dobrowolne udanie się Witolda Pileckiego do obozu Auschwitz, a potem pozostawanie w nim przez prawie trzy lata było być może jednym z najbardziej bohaterskich czynów, jakich kiedykolwiek dokonano, ale nie był to jedyny dowód jego męstwa i nie z tego powodu stracił życie”.
A rtm. Witold Pilecki tak podsumował swoje życie: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”.

Partnerami wydarzenia byli:
Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie,
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie,
Muzeum II Wojny Światowej,
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Powiat Bocheński,
oraz PSP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Jodłówce.

Opracowała Wanda Janta

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra