- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Gmina Rzezawa świętowała swoje 50. urodziny DUŻO ZDJĘĆ

Fot. UG w Rzezawie
- REKLAMA -

Był urodzinowy tort, śmieszne zdjęcia z fotobudki, smaczne przekąski oraz lody. Tak Gmina Rzezawa świętowała 50-lecie swojego powstania. Impreza z tej okazji odbyła się 1 czerwca. Uczestniczyli w niej mieszkańcy oraz przybyli goście.

Organizatorami wydarzenia związanego z 50-leciem powstania Gminy Rzezawa byli: Urząd Gminy Rzezawa – Wójt Mariusz Palej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu oraz Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Rzezawa. W uroczystości wzięli udział m.in. Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Józefa Szczurek-Żelazko oraz Stanisław Bukowiec.

29 listopada 1972 roku została podjęta ustawa, która zniosła podział terenów wiejskich na gromady. W ich miejsce po kilkunastoletniej przerwie utworzono ponownie gminy jako podstawowe jednostki podziału administracyjno-gospodarczego kraju.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 1973 roku. Gmina Rzezawa świętuje zatem w 2023 roku 50-lecie utworzenia. Z tej okazji w tym roku odbywa się wiele różnego rodzaju wydarzeń poświęconych temu właśnie wyjątkowemu jubileuszowi.

Gmina Rzezawa została utworzona Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie Nr XVIII/92/72 z dnia 6 grudnia 1972 roku. W jej skład weszły następujące miejscowości: Borek, cześć wsi Brzeźnica, część wsi Gorzków, Jodłówka, Krzeczów, Łazy, Ostrów Królewski i Rzezawa, która została siedzibą gminnej rady narodowej.

W 1976 roku część wsi, które należały do zlikwidowanej Gminy Bogucice, włączono do Gminy Rzezawa. Miejscowościami tymi były: Buczków, Bratucice, Dąbrówka, Dębina i Okulice. Kilka lat później – w 1985 roku – sołectwa Brzeźnica i Gorzków odłączono od Rzezawy i przyłączono je do Gminy Bochnia. W takim składzie administracyjnym Gmina Rzezawa funkcjonuje do dziś. Składa się ona z jedenastu sołectw mających bardzo bogatą historię. Sołectwami tymi są: Rzezawa, Jodłówka, Borek, Krzeczów, Łazy, Ostrów Królewski, Buczków,  Bratucice, Dąbrówka, Dębina i Okulice.

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  Podatnik

  02 czerwca 2023 godzina 16:24

  Było darmowe jedzonko to i Stachu ,, twitter,,się pojawił i lans do fotek

 2. Avatar

  Tymon

  02 czerwca 2023 godzina 18:57

  Ten portal powinien zmienić nazwę na „Rzezawa z bliska”. Taka moja obserwacja…

 3. Avatar

  Obiektywne mieszkanki Rzezawy i Krzeczowa

  03 czerwca 2023 godzina 13:40

  Piękna uroczystość,gratulacje dla Pana Wójta i wszystkich pracowników,Pana pracę widać na każdym miejscu oby Pan nam wlodarzyl długie lata wraz z pełnymi poświęcenia pracownikami.Dziekujemy i życzymy pomyślności dla Wszystkich Państwa .

  • Avatar

   Porazka

   04 czerwca 2023 godzina 18:18

   Hahaha, samouwielbienie i fanatyzm,jak już „”wadzą””sama sobie pochwały wypisuje….buuuhahaha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra