Artykuł partnerski

Gmina Rzezawa. Rok 2020 rokiem ważnych i dużych inwestycji – część 1

– W 2020 roku na terenie gminy Rzezawa wykonano lub rozpoczęto realizację wielu bardzo ważnych inwestycji, których celem jest poprawa jakości i komfortu życia mieszkańców, a także odpowiedni rozwój naszej Gminy. Przeznaczono na ten cel kilka milionów złotych. W tym miejscu warto podkreślić, że na wiele zadań udało się nam pozyskać pieniądze ze środków zewnętrznych. Nasze starania i skuteczność w realizacji zamierzonych planów nie tylko widać gołym okiem, gdy jedzie się nowymi drogami czy odwiedza wyremontowane budynki, ale też doceniają to inni czy to w postaci indywidualnych, czy zbiorowych nagród i wyróżnień. To bardzo cieszy i daje jeszcze większą motywację do dalszej wytężonej pracymówi Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej.

Wybrane inwestycje na terenie gminy Rzezawa w 2020 roku:

Rozbudowa i unowocześnienie oczyszczalni ścieków w Borku

Realizacja tej inwestycji była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, dla których sąsiedztwo z oczyszczalnią stanowiło dużą uciążliwość m.in. przez wydobywający się z niej nieprzyjemny odór. Jej rozbudowa była również konieczna, ponieważ dotychczasowa przepustowość oczyszczalni była już mocno ograniczona. Dzięki zmianie technologii oczyszczania ścieków na jej przebudowie zyskało również środowisko, które nie będzie już narażone na degradację.

Teraz oczyszczalnia ścieków w Borku to ultranowoczesny obiekt na miarę XXI wieku spełniający najwyższe normy bezpieczeństwa dla środowiska, który pozwolił mieszkańcom już na dobre zapomnieć o uciążliwościach, które do tej pory wynikały z jej sąsiedztwa.

Wartość inwestycji – ok. 5,8 mln zł
Dotacja – 2 702 163,72 zł

Odnowa centrum wsi Rzezawa

Miejsce to przeszło niedawno spektakularną metamorfozę i wygląd obecnie niezwykle urokliwie. W centralnej części zmodernizowanego placu powstała fontanna. Wybudowany został także amfiteatr. Znalazło się również miejsce na altanę rekreacyjną. Powstał tam także nowoczesny, dużo lepiej wyposażony niż do tej pory, plac zabaw. Na całym terenie wybudowane zostały ponadto alejki spacerowe, wokół których zostały nasadzone ozdobne drzewa i krzewy. Pojawiły się także ławki oraz stojaki na rowery. Warto również podkreślić, że wykonano specjalne pochylnie dla niepełnosprawnych i osób spacerujących z małymi dziećmi w wózkach.

Wartość inwestycji – ok. 1,1 mln zł
Dotacja – 500 00,00 zł

Przebudowa potoku Jodłowskiego

Jest to niezwykle ważna inwestycja, ponieważ nieduży potok w czasie ulewnych deszczów potrafi zamienić się w rwącą rzekę. Dzięki jego przebudowie mieszkańcy w zdecydowanie większym stopniu będą zabezpieczeni przed jego ewentualnym wylaniem. Inwestycja, która obejmuje przebudowę niespełna półkilometrowego odcinka potoku, jest w trakcie realizacji. Efekty prowadzonych prac są już jednak widoczne od kilku miesięcy. 

Wartość inwestycji – około 1,5 mln zł

Góra