- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Gm. Bochnia. Zwolnienia pracowników kultury – bez związku z koronawirusem?!

- REKLAMA -

Z zaskoczeniem przyjęliśmy informacje, że w czasach kiedy większość samorządów całą swoją uwagę koncentruje na walce ze skutkami epidemii COVID-19,  przedstawiciele gminy Bochnia analizują nasze teksty prasowe i kwestionują podawane informacje. 

Redakcja portalu bochniazbliska.pl otrzymała „Żądanie publikacji sprostowania materiału prasowego”, w którym poinformowaliśmy o zwolnieniach pracowników kultury.

Żeby było jasne żądanie sprostowania nie dotyczy samego faktu redukcji etatów, bo ten miał miejsce, a ogranicza się do twierdzenia, że gmina Bochnia nie była za to odpowiedzialna, a powód zwolnień to nie koronawirus, tylko „reorganizacja i ograniczanie działalności bibliotek i świetlic wiejskich.”

Gmina twierdzi, nie odpowiada za zwolnienia pracowników, bo dokonywał ich Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

Dla pełnego obrazu wyjaśniamy, że Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni jako samorządowa instytucja kultury – zgodnie z ustawą z o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – jest jednostką:

 • utworzoną przez gminę Bochnia,
 • finansowaną przez gminę Bochnia,
 • której dyrektor jest powoływany i odwoływany przez wójta gminy Bochnia,
 • która w każdej chwili może być przez gminę Bochnia rozwiązana.

Ponadto pełnomocnik gminy cytuje treść przyczyny wypowiedzenia i żąda sprostowania w imieniu Gminy, choć przecież nie ma z tym wypowiedzeniem jak twierdzi nic wspólnego, bo decyzja należała do dyrektora Centrum Kultury.

Rzeczywiście wypowiedzenia mówiły o reorganizacji i ograniczeniu działalności bibliotek i świetlic.

Czy koronawirus był tu powodem, czy pretekstem ograniczania pracy gminnych bibliotek i świetlic, czy też zupełnie nie miał związku z tą złą dla kultury decyzją, tego rozstrzygać już nie chcemy.

Publikujemy pismo w całości, aby władze gminy Bochnia mogły spokojnie skupić się na swoich ustawowych zadaniach, w tym na wspieraniu mieszkańców w trudnych czasach epidemii.

23 komentarze

23 Comments

 1. Dawid

  25 maja 2020 godzina 21:17

  jakiego wójta sobie wybraliście tak macie…jak mówiłem to każdy olewał. Ręka ręke myje… koledzy i koleżanki, Pan, Pani radna, szanowna rado…. powinniście jako pierwsi zrobić tak że każdy możne kadencje utrzymywać maksymalnie 4 lata i koniec, przyjdą nowi, moze coś pomogą… bo jak stare osły będą żreć z tego samego koryta non stop to tak własnie bedzie to sie odbywało…. Pozdrawiam

 2. hahaha

  25 maja 2020 godzina 21:46

  Jak zwalniali Trusia to mówili, że GCKCziS jest w pełni zależne od wójta, a teraz piszą, że jest niezależne…

  tylko pracownic żal… 🙁

 3. Franciszek P.

  25 maja 2020 godzina 21:50

  Przecież ten bzdeka i jego lalunia to jakieś pajace

 4. Franciszek P.

  25 maja 2020 godzina 21:59

  Teraz się wycofują że nie zwalniają w związku z koronawirusem bo każdy kto założy im sprawę w sądzie pracy będzie miał wygrane bo bzdeka i jego lalunia pospieszyli się za bardzo i wyskoczyli przed tarcze 3.0 a teraz będą płacić odszkodowania tym osoba z naszych pieniędzy. Pozatym rujnują finanse gminy ciągle ja zadłużając i kryją prawdę robią spółki jak np basen w Proszowkach żeby mogli robić przekręty a Zając je tuszuje bo dostał stanowisko prezesa pomijając że to następny dupowłaz bzdeka i karierowicz pislandu

 5. mowatrawa

  26 maja 2020 godzina 06:53

  Reorganizacja poprzez likwidację 😉

 6. Dziad ek

  26 maja 2020 godzina 07:39

  Dyrektorzy kierownicy prezesijednostek gminnch to ludzie poddani wojtowi a także wśród nich dyrektor od świetlic i bibliotek .Niewykonanie polecenia jest równoznaczne z utratą zaufania ale do nich szybko Karma wróci.

 7. Wyborca

  26 maja 2020 godzina 09:12

  Dyrektorzy mąż i żona i co mają bidulki zrobić.

 8. stuknięty?

  26 maja 2020 godzina 10:30

  Miłomściwie nam panujący, z wyboru mieszkańców pan i władca gminy, wraz ze swoją świtą pod wodzą zastępczyni, cały czas zajmują się ukrywaniem prawdy o swojej działalności. Jeśli znajdzie się ktoś kto próbuje ujawniać tę prawdę , staje się wrogiem i jest natychmiast oskarżany o kłamstwa i szkalowanie dobrej opinii o tychże miłomściwie nam panujących w gminie. Przypominam tu sprawę karną przeciwko trzem opozycyjnym radnym wytoczoną przeciw nim przez dyrektorkę GZOZ , za publiczne pieniądze( czyli nasze kochani mieszkańcy). Sprawę tę dyrektorka przegrała w sądzie w Bochni. oczywiście złożyła odwołanie do Tarnowa. Też za nasze mieszkańców pieniądze. Teraz zabrali się za dziennikarzy którzy również próbują odkrywać te zakamuflowane działania. Pewnie znowu grożą sądem dziennikarzom. Jak długo jeszcze pozwolimy tym „możnowładcom” wydawać nasze pieniądze na ich fanaberie? Niestety, prawda i tak wyjdzie na jaw i mam nadzieję że to jest ostatnia kadencja tychże smętnych władców.

 9. Niepoddany

  26 maja 2020 godzina 14:47

  Teraz świetlice i biblioteki, a za chwilę może Orkiestra z Baczkowa i Siedlecanie?
  Bezczelność to cecha, która ich nigdy nie opuści.
  Za pensję zastępczyni można by utrzymać wszystkie świetlice.
  Przemyślcie sobie to wyborcy.

  • zdes

   26 maja 2020 godzina 16:54

   Orkiestry Baczkow nie ruszy bo kto będzie grał na tonącym okresie do końca a morze przyleca jakieś łobuzy i zagrają?

 10. ja

  26 maja 2020 godzina 16:24

  oczywiście że zwolnień dokonywał dyrektor gminnego centrum kultury itd. przecież ten dyrektor jak każdy inny w gminie jest powoływany i odwoływany przez wójta. I dlatego samodzielnie podejmuje swoje decyzje, w tym decyzje o zwolnieniu pracowników. Dyektor jest samoodzielny i samodzielnie podejmuje wszystkie swoje decyzje, tak jak prezydent naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
  Najważniejsza jest samodzielność. Tak trzymać Panie Dyrektorze. Nigdy nie daj jej sobie odebrać

  • Mieszkanka

   27 maja 2020 godzina 15:42

   Ktoś tu chyba nie rozróżnia statutu od rzeczywistości. Wszystko co robią dyrektorzy i kierownicy jednostek jest pod dyktando Wójta i jego Zastępczyni!!!

   Dyrektor ma gówno do gadania tak jak i Zając na basenie.

 11. Ola

  26 maja 2020 godzina 18:25

  To musi być straszne zwolnienie za nic nie robienie Jakoś ludzie którzy tracą pracę przez wirusa nie piszą od razu do gazety i nie robią wielkiego halo po prostu idą do innej pracy Ale nie Panie świetlicowe myślały że nie będą nic robić a kasa sama będzie wpływać na konto I kto jest temu winny Wójt bo nie chce dawać kasy za darmo

  • Mieszkanka

   27 maja 2020 godzina 15:40

   Życzę Ci Olu żebyś świątek, piątek czy niedziela pracowała za tysiąc złotych. Żebyś załatwiała służbowe sprawy poza swoimi godzinami pracy bo oczywiście Gmina i Biuro GCK jest czynne do popołudnia,żebyś jeździła rozliczać Wasze imprezy i wynajmy na świetlicy i nie dostała zwrotu paliwa, żebyś się martwiła jak zrobić kiermasz gdy do dyspozycji na materiały masz 150 zł, albo ile pisać prośb do prywatnych przedsiębiorców o dofinansowanie chociażby nagród na małe świetlicowe konkursy….. Ale oczywiście nadal twierdzisz że manna to im spada z nieba. Za przeproszeniem w łeb się pierdolnij bo już inaczej do takich matołów nie da się mówić!!!!

 12. lady

  26 maja 2020 godzina 19:02

  Trusiu! Miałeś rację! 😀

  • Mama

   26 maja 2020 godzina 21:06

   No to drodzy wyborcy, będziecie patrzeć jak budynki świetlic stoją puste, dzieci oraz młodzież zamiast spotykać się w bezpiecznym miejscu i tam rozwijać swoje zainteresowania (przecież te Panie mają masę umiejętności i talentów – patrz wystawy, konkursy, wycieczki, granty, były nieustannie szkolone za czasów Lysego) będą sobie siedzieć na przystankach autobusowych, boiskach i świetnie się bawić we własnym towarzystwie. No cóż różności wpadają do głowy dzieciakom i będzie bombowo a rodzice na bank będą spokojni, na bank. Wszystkie zajęcia jakie były prowadzone na poszczególnych placówkach są takie jak oferta w MDK w Bochni tylko tam muszę za to zapłacić, mieć czas żeby dziecko zawieść i odebrać z zajęć.
   BRAWO, GRATULUJĘ I ZAZDROSZCZĘ, ŻE GDZIE INDZIEJ W ŚWIETLICACH PORADZONO SOBIE Z TĄ REORGANIZACJĄ I OSZCZĘDNOŚCIAMI

   • Mieszczkaniec z

    27 maja 2020 godzina 07:33

    Przecież Panie Świetlicowe również mogą prowadzuć zajęcia online, więc to wszystko tylko wykręt… Panie Bzdek nie wygłupiaj się tylko włącz światło uliczne, bo jego wyłączenie to też wykręt. Roznoszenie maseczeczek po 2-miediącach pandemii uważam zaś za wygłup.

    • Buczyniok

     27 maja 2020 godzina 12:04

     Wójt nie włączył oświetlenia przez tą ekipę zrobionego co brakło kasy?.

    • Karol

     27 maja 2020 godzina 19:16

     Widzę że kultura pierwsza klasa nic tylko wysłać dzieci na taką świetlicę

 13. aby na niby

  26 maja 2020 godzina 19:38

  może zapytaj jaką pracę wykonuje zastępca wójta – na Facebooku jest udokumentowana jej pr…ca…..?Czy, aby zasługuje na wypłatę którą bierze? Nie czepiaj się świetlicowych.

 14. Mieszczkaniec z

  27 maja 2020 godzina 07:34

  Przecież Panie Świetlicowe również mogą prowadzuć zajęcia online, więc to wszystko tylko wykręt… Panie Bzdek nie wygłupiaj się tylko włącz światło uliczne, bo jego wyłączenie to też wykręt. Roznoszenie maseczeczek po 2-miediącach pandemii uważam zaś za wygłup.

 15. A co z tym prezesem?

  27 maja 2020 godzina 22:21

  A w Drwini jest podobno spółka, której prezesem ma być podobno syn byłego wójta? Czy to nie kolesiostwo?

 16. prawnik

  15 czerwca 2020 godzina 16:27

  ojciec prezydenta dudy został przewodniczącym małopolskiego sejmiku, to są jaja !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra