- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Gmina Bochnia zwalnia pracowników kultury! Powód: koronawirus

- REKLAMA -

Kilka osób zatrudnionych w świetlicach i bibliotekach gminy Bochnia otrzymało pod koniec kwietnia wypowiedzenie umowy o pracę. Przedstawiciele gminy Bochnia tłumaczą to koniecznymi oszczędnościami. Na otarcie łez niektórym z pań proponują po okresie wypowiedzenia przejście na 1/8 etatu, co oznacza pensję w wysokości … nieco ponad 200 zł.

Koronawirus mocno odbił się na finansach samorządów. To jest pewne: oszczędności są konieczne. Gminy radzą sobie jak mogą. Jednym z rozwiązań jest wyłączenie ulicznego oświetlenia, czy rezygnacja z niektórych inwestycji.

W gminie Bochnia zdecydowano się na zwolnienie osób zatrudnionych między innymi w świetlicach i bibliotekach podlegających pod Gminny Ośrodek Kultury Czytelnictwa i Sportu. Pracę tracą wieloletni pracownicy. Nic więc dziwnego, że czują się pokrzywdzeni. Przede wszystkim tym, że samorządowcy nie pomyśleli o zagospodarowaniu ich w inny sposób. Tłumaczą, że nie oni są winni obecnej sytuacji. Chcą pracować.

– Nikt się z nami nie spotkał, nie wytłumaczył tej sytuacji, nie zaproponował także innego rozwiązania. Postawiono nas przed faktem dokonanym – mówi jedna ze zwolnionych osób, prosząca o zachowanie anonimowości.

A jak wygląda sytuacja w innych gminach?

Żadnych zwolnień nie planuje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie w powiecie brzeskim.

– Czekając na otwarcie instytucji kultury zamkniętych przez pandemię koronawirusa, pracownicy  zajęli się zaległymi sprawami administracyjnymi i porządkowymi w użytkowanych obiektach, świetlicach – tłumaczy Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie:

W zdecydowanej większości  pracownicy ośrodka kultury wykorzystali także zaległy urlop.

W tej gminie rozważane jest wprowadzenie świadczenia postojowego dla etatowych pracowników świetlic terenowych, które są zamknięte dla osób z zewnątrz.

Zwolnień nie przewiduje też Beata Kądziołka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku. – Nie mamy takich planów – podkreśla.

Spokojnie spać mogą też pracownicy domu kultury w Bochni.

– W Miejskim Domu Kultury w Bochni na dzień dzisiejszy nie przewiduje się redukcji etatów. Mam nadzieję, że w kolejnym etapie odmrażania gospodarki i życia społecznego, domom kultury zezwoli się na sukcesywny powrót do codziennego rytmu pracy – mówi Anna Kocot-Maciuszek, dyrektor MDK w Bochni.

26 komentarzy

26 Comments

 1. Anonim

  12 maja godzina 20:11

  Oj oj źle się dzieje

 2. Franciszek P.

  12 maja godzina 21:29

  A dlaczego nie pozwalniaja sekretarek że szkół skoro nie wykonują swojej pracy przecież teraz są dyrektorzy i nauczyciele którzy mogli spokojnie pełnić tę funkcję a i tak im płacą.Dlaczego nie pozwalniaja w urzędzie gminy zbędnych pracowników którzy siedzą zabarykadowali.Zdublowane stanowiska aby tylko znajomi wójta nieudacznika mieli zatrudnienie a zresztą najlepiej jakby wójt i zastępca wójta też się zwolnili bo też się chowają w swojej twierdzy UG i nic nie robią

  • Wyborca

   13 maja godzina 07:25

   A co się dzieje w gminnych spółkach tam zasiada całą świta i pobiera za to dodatkowe wynagrodzenie.Na basenie także.

  • Barbara

   13 maja godzina 14:01

   Ciekawa jestem,skąd Pan ma takie informacje, że sekretarki w szkołach nie pracują? Z tego co wiem, to pracownicy administracji szkolnej pracują normalnie. A jeśli chodzi o nauczycieli i ich nic nierobienie, to myślę, że większość z nich chętnie by się z Panem zamieniła.

  • Wojtala69

   25 maja godzina 18:08

   Kiedy droga z Brzeźnicy do Wiśnicza?

 3. Arek

  12 maja godzina 21:33

  Nie koronawirus a nieudolne rzadzanie pseudo wójta i jego świty ,ale teraz będą zwalać wszystko na koronawirus zadłużając gminę na potęgę

  • Ktoś

   13 maja godzina 09:59

   Ciekawe czy wszystkie Panie świetlicowe czy tylko te nie wygodne.I po co były te Koła Gospodyń tworzone gdzie Panie będą się spotykac przecież to ograniczenie pracy Pań Świetlicowych to czas na odemkniecie i przewietrzenie świetlicy.Zgroza!!!!Chyba pojada do Gminy.

 4. Henryk K.

  12 maja godzina 21:38

  Dlaczego nie zaczną od wysokich i dobrze płatnych stanowisk które w tym momencie są zbędne np Zająca z basenu gdzie burak pozwalniał ludzi którzy robią na niego i wielu innych gdzie można zaoszczędzić dużo większe pieniądze niżeli na tych którzy zarabiali najniższe pensje

  • Franciszek P.

   15 maja godzina 18:02

   No to Pani Barbaro proszę zasięgnąć informacji na temat pracy sekretarek i tego co one robią bo ja z tego co widzę to siedzą w domach i mają głęboko w czterech literach pracę . Proszę choćby zadzwonić do którejś ze szkół kto odbiera telefon (w zdecydowanej większości dyrektor).A jeśli chodzi o nauczycieli to wiado że nie można wrzucić wszystkich do jednego worka bo są też tacy którzy faktycznie pracują ale metoda wklejania i kopiowania zadań i przesyłania bez opamiętania uczniom to chyba nie jest szczyt kompetencji nauczycieli.Natomiast z miłą chęcią bym się z nimi zamienił bo w przeciwieństwie do nich ja zpierniczam w pracy po 12/15 godzin i gwarantuje Pani że nie leżę a 3 dni mojej pracy przewyższa tygodniową ilość godzin nauczyciela (Pani pewnie też ),a jeśli chce się Pani przekonać to zapraszam będziemy pracować razem i przekona się Pani co to jest praca a nie grzanie tyłka na ciepłej państwowej posadzie .A sekretarki to i tak powinno się zwolnić w pierwszej kolejności bo to tylko zbędne osoby w dzisiejszych czasach ,które nawet nie potrafią docenić swojej pracy i mielą jęzorami na prawo i lewo nie zważając co i do kogo mówią ( może na razie powstrzymam się od podawania z której szkoły)

 5. Anonim

  12 maja godzina 21:48

 6. Pograniczniak !

  13 maja godzina 06:16

  PO co płacić kasę za nic nie robienie ! Swietlice zamknięte , puste , żadnych działań , żadnych imprez ! Uważam to za mądre i rozważne posuniecie Wójta Gminy Bochnia ! Pandemia ustąpi pracownicy wrócą !W tej gminie kieruje placówkami kultury 1 osoba – dyrektor ! – a w ościennej gminie Rzezawa Dyrektor w osobie kuzynki p. Wójta , wicedyrektor żony p. Wójta – więc nie ma mowy o żadnych cieciach etatów ! Rodzina i znajomi są najważniejsi !i muszą zarabiać kasę ( Niemałą ) – a lans trwa nadal : FOTKI Z MASECZKAMI DLA MIESZKANCOW GMINY – śmieszne !A głupcy biją brawa które należą się kobietom co szyją te maski ! DOBRE DZIAŁANIA W GMINIE BOCHNIA!

 7. kika

  13 maja godzina 06:29

  wszedzie sa ciecia nie tylko w urzedzie huta itd sprawcie a potem piszcie

 8. Anonim

  13 maja godzina 06:40

  A co z zatrudnianiem emerytów w naszej Gminie .Cz to czasem nie kolesie wójta???

 9. maciek

  13 maja godzina 07:55

  bardzo dobrze, od lat obserwuje samorządy i miejmy nadzieje, że większość gmin wykorzysta sytuacje to obcięcia wydatków i więcej pieniędzy pozostanie w budżetach na prawdziwe potrzebne działania.

  • Anonim

   13 maja godzina 08:30

   Najpierw trzeba zacząć od siebie po co dwóch wójtów za pensję jaką pobiera Pani wójt utrzymał by wiele potrzebnych stanowisk na świetlicach.

  • Anka

   13 maja godzina 21:56

   Potrzebne działania??? Chyba się jednak nie dokładnie przyglądałeś 🙂 Wiesz ile pieniędzy idzie na niepotrzebne działania???

 10. Gość

  13 maja godzina 08:15

  Myśle, że wystarczyłoby zmniejszyć wypłatę wójta i wcale nie trzeba by było zwalniać tych biednych ludzi! Wójt zarabia krocie, a co teraz z tymi ludźmi- przecież w dobie kryzysu ciężko im będzie znaleźć pracę. Mógł chociaż uprzedzić o sowich zamiarach- to musiał być szok dla zwolnionych

 11. DORA

  13 maja godzina 08:45

  KPINA ,KPINA I JESZCE RAZ KPINA co szanowny wójt zrobił z pracownicamu świetlic !!!!!!
  i co ? teraz w jesienne długie wieczory będą grzały piece na świetlicach żeby po remontach budynków szlag ich nie trafił ?
  nieeeee !!!!!! przyjmie swoich !!!! bo przecież czaaaa myślęć o wyborach na bank , będa nowi (jak przyjnmie;-) )i będą pisać granty,organizowac wewnętrznę imprezy na świetlicach,wygrywać konkursy , naaaaa bank ZRESZTA WIDAC BYŁO CO NOWA KADRA ROBIŁA NA ŚWIETLICACH !!!
  LUDZIE ODEZWIJCIE SIĘ ,GDZIE INDZIEJ SIE DA U W BOCHNI OCZYWIŚCIE NIEEEE !!!!

 12. Pipi z Ameryki

  13 maja godzina 17:44

  Korona świrus…. Jedna wielka korupcja a nie pieprzenie o szopenie,lepszego czasu jak teraz nie mają na zwolnienia karma wróci do was wieprze przy korycie!!!!!!!!!!

 13. Fanka Marka B. i Jarosława K.

  13 maja godzina 19:18

  KORONAWIRUSA to my mamy w gminie Bochnia odkąd Marek Bzdek został wójtem. To jest nasz Koronawirus! Marek, zwalniając pracowników chcesz się tłumaczyć Covid-em 19 – miej choć resztki honoru! ZREZYGNUJ ZE STANOWISKA!

  • Misiek

   14 maja godzina 07:27

   No, cóż jeszcze zostało parę Pań do zwolnienia tylko czeka na dobry moment noooo i jeszcze są te co mają już okres ochronny, więc zobaczymy jakie będą dalsze wytyczne i poczynania naszego Dobrodzieja Gminnego, na bank info. z dalszych poczynań pójdzie w eter i może nie tyko….

 14. Anka

  13 maja godzina 21:15

  Tylko na to czekał! Drogie Panie, teraz nie przyjmiecie warunków i odejdziecie, a za jakiś czas Bzdek przyjmie panienki na świetlice (w miniówach i na obcasach), które będą zatrudnione na 1/1 lub 3/4 etatu 🙂
  Oczywiście z grona znajomych, bo u wójta długa kolejka do zatrudnienia 🙂
  Teraz ma szansę wygospodarować kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt etatów dla znajomków pod osłoną Covid 19.

 15. Mariusz Z.

  13 maja godzina 21:51

  Tłumaczą to oszczędnościami? To niech zmniejszą swoje wynagrodzenia (wójt, zastępca w pierwszej kolejności) I niech zwolnią Mariusza Nieroba Zająca! Gwarantuję, że zaoszczędzą więcej niż zwalniając pracowników.

 16. Ag

  14 maja godzina 06:53

  Głosowaliście na niego to macie. Beznadziejny wójt a jak go widzę z tą jego przyboczną lalą która trzyma wciąż za tylek to mi się słabo robi.

 17. Anka

  14 maja godzina 13:57

  Potrzebne działania??? Chyba się jednak nie dokładnie przyglądałeś 🙂 Wiesz ile pieniędzy idzie na niepotrzebne działania???

 18. Kasjer

  14 maja godzina 13:58

  A nie można by ich zwolnić dyscyplinarnie, tak jak P. Trusia? Byłyby oszczędności na odprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra