- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Dziś kolejna wypłata „czternastek”

- REKLAMA -

Czwartek, 1 września, to kolejny termin wypłaty czternastych emerytur. W Małopolsce dodatkowe świadczenie otrzyma w ten dzień 64,5 tys. emerytów i rencistów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę „czternastek” 25 sierpnia. W Małopolsce przelew z dodatkowym świadczeniem pieniężnym otrzymało wtedy prawie 145,6 tys. osób, z czego 106 tys. w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto. Łączna kwota przekazanych środków to 172,1 mln zł.

Dziś w Małopolsce 64,5 tys. świadczeniobiorców dostanie „czternastkę”, w łącznej wysokości 79,5 mln zł. W całym kraju otrzyma ją ok. 1 mln emerytów i rencistów na kwotę ok. 1 mld zł.

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów, w tym 8,1 mln z ZUS.

„Czternastka” jest zwolniona z podatku dochodowego, pobrana będzie jedynie składka zdrowotna. Dlatego świadczenie wyniesie 1217,98 zł „na rękę”.

„Czternastkę” w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem pomiędzy 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana w oparciu o zasadą „złotówka za złotówkę”.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS..

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra