- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Do kiedy mają zniknąć „kopciuchy”. Jakie wymogi muszą spełniać kominki? Uchwała antysmogowa dla Małopolski PYTANIA I ODPOWIEDZI

- REKLAMA -

Czym jest uchwała antysmogowa dla Małopolski?
Uchwała określa terminy wymiany pieców na paliwa stałe, wskazuje rodzaje węgla, które nie mogą być użytkowane w domowych paleniskach. Określa również warunki dla biomasy np. drewna w zakresie wilgotności. Obowiązek zastosowania się do uchwały spoczywa na każdym mieszkańcu Małopolski (z wyjątkiem obszaru Krakowa).


Do kiedy można użytkować kotły węglowe i na drewno?
Od 1 stycznia 2023 roku nielegalne będzie użytkowanie kotłów i pieców na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymagań klasy 3 lub wyższej. Dotyczy to również urządzeń, dla których nie da się określić klasy emisji (np. brak dokumentacji, brak tabliczki znamionowej). Do końca 2026 roku należy wymienić kotły 3 lub 4 klasy. Upewnij się jaką klasę ma Twój kocioł!

Czy można instalować nowe kotły na węgiel i drewno?
Instalowany kocioł na węgiel lub drewno musi spełniać wymagania ekoprojektu, musi posiadać automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy tylko kotłów zgazowujących) i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny. Zakazane jest spalanie drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%, a przy zakupie węgla koniecznie należy zadbać o świadectwo
jakości węgla.

Czy uchwała dotyczy kominków?
Użytkowane kominki i inne ogrzewacze od 1 stycznia 2023 roku muszą spełniać wymagania ekoprojektu lub mieć sprawność cieplną co najmniej 80% lub być doposażone w urządzenia redukujące emisję do poziomu ekoprojektu np. elektrofiltr.

Co grozi za niezastosowanie się do uchwały?
Brak dostosowania się do wymagań przepisów i użytkowanie zakazanych urządzeń lub paliw zagrożone jest mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5 tys. zł. Więcej informacji
Informacje o uchwale antysmogowej dostępne są na stronie internetowej www.powietrze.malopolska.pl/antysmogowa lub w Urzędzie Gminy. lub w Urzędzie Gminy.

Skorzystaj z dofinansowania!
Właściciele budynków jednorodzinnych mogą skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze (www.czystepowietrze.gov.pl) na wymianę starych kotłów, ocieplenie domu i wymianę okien oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Dostępne są trzy progi dofinansowania w zależności od wysokości dochodów: 30%, 60% i 90% kosztów.
Zapytaj także o dofinansowanie w swoim Urzędzie Gminy.

Co to jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)?
CEEB to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Zebrane informacje pozwolą dostosować działania nakierowane na walkę ze smogiem. Docelowo w systemie pojawią się informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Możliwe będzie także zamówienie przeglądu kominiarskiego.

Czy muszę składać deklarację do CEEB?
Tak, od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek przekazać informację o sposobie ogrzewania budynku. Dotyczy to domów mieszkalnych, budynków
gospodarczych i lokali usługowych.

Do kiedy mam czas?
Termin na złożenie deklaracji dla istniejących budynków mija 30 czerwca 2022 roku. Dla nowych budynków oraz tych, w których dokonano zmiany sposobu ogrzewania, deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od pierwszego uruchomienia źródła ciepła.

Jakie źródła ciepła muszą zostać zgłoszone?
Zgłoszeniu podlegają m.in.:
– sieć ciepłownicza,
– kotły na paliwo stałe (węgiel/drewno),
– kominki, kozy, piece kaflowe, kuchnia węglowa,
– kotły i kominki gazowe,
– kotły olejowe,
– pompy ciepła,
– ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny,
– kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.
NIE ZGŁASZAMY: paneli fotowoltaicznych i klimatyzatorów.

Jak złożyć deklarację CEEB?
Deklarację można złożyć w formie elektronicznej poprzez stronę https://ceeb.gov.pl (konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego) lub
w formie papierowej w Urzędzie Gminy (pocztą lub osobiście).
Więcej informacji
Informacje o CEEB dostępne są na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl oraz w Urzędzie Gminy.

22 komentarze

22 Comments

 1. Gggg

  26 stycznia 2022 godzina 12:37

  A jak to jest że gaz miał być na 8 procent a ludzie dostają rachunki prognozowane na parę miesięcy z 23 ?

  • D.G.

   27 stycznia 2022 godzina 09:18

   A wlasciciele kotlow olejowych co maja powiedziec? Na olej opalowy obnizki VAT nie przewidziano. Ale program czyste powietrze jest!I badz tu czlowieku eko.

  • Lolek

   28 stycznia 2022 godzina 06:35

   Jest wielki problem z energia gazem ,należy przesunąć terminy na zmiany bo np Chiny, Indie i inni emitują 90 ,procent co2 a to dla nas jest walka z wiatrakami , zabronić spalanie niskiej jakości węgla , pozwolić na suche drewno itp kopciuchy kopcą bo palą miałem itp ,zabronić ale drewnem pozwolić podobnie jak kuchenne piece pozwolić na suche drewno a także kominki ,kozy pozwolić A co że zgromadzonym i niewykorzystany opalem, należy ustawę dostosować do sytuacji energetycznej itp zmienić na korzyść ludzi co mają zamarznąć itp i co reszta świata ma to w dupe a my cierpimy im wolno w 90 procentach emitować co2 a nam nie w 10 procentach i czyj jest i jaki w tym interes chyba w handlu ,spekulacja tym co2

   • Anonim

    28 stycznia 2022 godzina 09:22

    Liczę na to że klimat tak szybko się ociepli i nie trzeba będzie palić i git.

 2. Zainteresowany

  26 stycznia 2022 godzina 16:10

  Jak podajecie linki to sprawdźcie czy działają, bo powyższy:
  https://www.brzesko.pl/aktualnosc/www.powietrze.malopolska.pl/antysmogowa
  nie działa…

 3. Obi

  26 stycznia 2022 godzina 19:11

  A ja mam was wszystkich w dupie,i niczym nie będę ogrzewać i światło wyłączę ,i chuj.

  • Wkurwa

   27 stycznia 2022 godzina 13:10

   A czym jest grzane na Wiejskiej w stolicy
   Paranoja

  • Ola

   27 stycznia 2022 godzina 19:21

   Czas palić urzędnikami

  • Anonim

   27 stycznia 2022 godzina 20:08

   I git

  • Zadymiony

   27 stycznia 2022 godzina 20:24

   Wreszcie jakiś normalny i rzeczowy komentarz .Jedyny jaki mnie rozbawił m.in.za śmiałość z wulgaryzmami.

  • Wirus

   28 stycznia 2022 godzina 07:52

   I tak trzymać bo coś wymyślą a nie sprawdzą ja mam pięć 4 generacji a działa jak 5 klasa i co teraz mam zrobić

 4. Anonim

  27 stycznia 2022 godzina 13:17

  Niech ktoś się zastanowi nad dostępnością tych stron gdzie trzeba mieć profil zaufany w dobie pandemi gdzie dostep do urzędów jest nie realny.

 5. Janek

  27 stycznia 2022 godzina 13:58

  Ja też nie będę palił niczym nie będę grzał bo dobrego katolika wiara grzeje!!

 6. Tomasz.

  27 stycznia 2022 godzina 14:45

  Przecież to wszystko jest na kasę złodzieje muszą nabić sakiewki na namieszają że ludzie zaczną palić śmieciami aż w końcu zabraknie im miejsca w więzieniach i taka będzie eko wpadka. Kretynizm czym się różni suche drewno od trocin peletowych?

  • Yassio

   28 stycznia 2022 godzina 12:00

   Zawartością jakiegoś lepiszcza bo czymś trociny trzeba skleić.

 7. Jedrula

  27 stycznia 2022 godzina 19:05

  A ja myślałem że mieszkańcy Krakowa dupska sobie zatkali żeby było czyste powietrze bo gęby mają już zatkane

 8. Witam

  28 stycznia 2022 godzina 06:23

  Suche drzewo jest dobre a w niektórych peletach zmielona Sklejk i inny syf

 9. Leshido

  28 stycznia 2022 godzina 08:36

  Ale pie…ły i co ? Złodzieje że SM będą chodzić i sprawdzać czy drewno do kominka jest aby nie zawilgotne? Widać że DEBILI w tym kraju nie brakuje

 10. Haha

  28 stycznia 2022 godzina 11:19

  Czym pala firmy ktore grzeja cale miasta ,najpewniej mialem weglowym bo najtanszy,niech oni tez przejda na ogrzewanie gazem ,a nie tylko domy jednorodInne

 11. KONFEDERACJA

  28 stycznia 2022 godzina 16:06

  Zrobili nam gułag z naszego domu.Tak to jest jak zrobi się błąd przy urnie wyborczej.Wybieramy do władzy lewaków i socjalistów,a oni swoje chorobliwe obsesje zamieniają w obowiązujące nas prawo.Nawet siedząc przy kominku od polityki nie uciekniemy….

 12. Czrna Mamba

  18 kwietnia 2022 godzina 08:52

  Czarna Mamba wkrotce sie zabierze za tych urzedasow i politykow !!! szczam na Unie i wasze eko wy gnoje glupie, to nie jest po to aby ratowac klimat ( Chiny emituja tyle syfu – im wolno ) ale po to aby kontrolowac zwyklego „Kowalskiego” czym pali , co oglada , co do zarcia chrupie i czy ma Unie w dupie ……!

  • Anonim

   11 maja 2022 godzina 08:06

   szok w tym wieku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra