- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Czy w Bochni też wyłączą uliczne oświetlenie, by zaoszczędzić?

- REKLAMA -

Samorząd Bochni rozważa wyłączenie oświetlenia ulicznego w nocy. Przedstawiciele magistratu zapewniają jednak, że na pewno nie zostanie ono wyłączone wszędzie. – W tej chwili trwa analiza, co można by było wyłączyć jeżeli chodzi o oświetlenie. Pod uwagę brane jest bezpieczeństwo mieszkańców. Istnieje duża obawa nasilenia kradzieży, szczególnie pojazdów. Są również takie miejsca, gdzie wyłączenie światła może grozić potknięciem, upadkiem i odniesieniem groźnych obrażeń – tłumaczy Andrzej Koprowski z UM w Bochni.

Na ograniczenie oświetlenia do tej pory zdecydowało się już sporo samorządów. W naszym regionie choćby gmina Borzęcin. Pisalismy o tym TUTAJ.

Powodem takiej decyzji jest oprócz koronawirusa także spodziewany spadek dochodów gminy Borzęcin z tytułu podatków lokalnych oraz udziałów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wójt Janusz Kwaśniak liczy, że ograniczenie oświetlenia pozwoli zaoszczędzić mu ok. 100 tys. w skali roku.

A ile to pozwoli zaoszczędzić Bochni?

Na razie za wcześnie na takie wyliczenia. Nie wiadomo bowiem, ile ulic zostanie wyłączone.

– Bochnia jest usytuowana na terenie gdzie bardzo rzadko występuje teren równinny i jest bardzo dużo zarówno dróg jak i chodników na pochyłościach, a nawet stromiznach. Poza tym wyłączenie fragmentu drogi na którym nie widać specjalnych przeciwwskazań może spowodować wyłączenie światła na innym odcinku, gdzie światło jest konieczne – tłumaczy Andrzej Koprowski.

Przedstawiciele samorządu zapewniają, że wyłączenia będą dokonane w miejscach, gdzie nie spowoduje to jakiegoś specjalnego zagrożenia dla pieszych, kierowców i mieszkających tam ludzi.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    Bochnianka

    29 kwietnia 2020 godzina 08:27

    Już dawno powinni ograniczyć oświetlenie zwłaszcza w lasku jest ok 55 lamp i świecą się cała noc bez potrzeby Ile to dziennie zmarnowanych środków ucieka z budżetu miasta a dziury na ulicach jak były tak dalej są weźmy ul Brenardynska K. Małego kościółka dziury co roku zalepia trzymają się około miesiąca i dalej cały rok kwitną Brawo miękka gospodarnosc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra