Wydarzenia

Brzesko. Zoperowali kciuk – kolejna nowatorska operacja ortopedyczna w brzeskim szpitalu

Zespół lekarzy pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka zaimplantował protezę stawu CMC kciuka. To pierwsza w Małopolsce i jedna z pierwszych tego typu operacji w Polsce.

Ten nowatorki zabieg przeprowadzono na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof Szklanny.

Zespół ortopedów pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka przeprowadził zabieg implementacji protezy bez cementowej stawu środreczno-nadgarstkowego (CMC) kciuka.– Został on przeprowadzony u kobiety w średnim wieku, aktywnej zawodowo, która skarżyła się na bardzo silne bóle oraz ograniczenie ruchomości kciuka – wyjaśnia dr n. med. Jakub Florek.


Przypadłość uniemożliwia jej wykonywanie pracy zawodowej, ale też bardzo utrudniała życie codzienne. To wiązało się z nadużywaniem leków przeciwbólowych. Ból był tak silny, że zdarzało się, że wybudzał chorą ze snu. Miała problemy z wykonywaniem czynności domowych, nie wspominając o pracy zawodowej.

Sam zabieg, który został wykonany w brzeskim szpitalu, polegał na usunięciu uszkodzonych, a przez to bolesnych części stawu CMC kciuka i implantacji bez cementowej protezy Dual mobility do tego stawu.– Proteza bardzo przypomina tą implantowana do stawu biodrowego, czy kolanowego jednak jest od nich dużo mniejsza. Ma około 3 cm. Jest to tyle, co połowa małego palca u dłoni – tłumaczy dr Jakub Florek.Zabieg przebiegł prawidłowo. Implantacja protezy do CMC kciuka wiąże się krótkotrwałym unieruchomieniem i wczesnym początkiem rehabilitacji. W zasadzie osoba po takim zabiegu bardzo szybko wraca do życia bez bólu, codziennych zajęć domowych oraz do swojej pracy zawodowej.

Aby można było z sukcesem wykonać tego rodzaju zabieg, musiały być spełnione liczne warunki. Po pierwsze: uczestnictwo zespołu wykonującego zabieg w licznych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą (nie dotyczy to tylko personelu lekarskiego, ale także pielęgniarskiego i grona rehabilitantów).– Kolejny warunek to zgoda na zakup implantów udzielona przez dyrektora szpitala Adama Smołuchę, bez którego zaangażowania nie byłoby tego sukcesu – dodaje dr Florek.Trzeci warunek to zgoda samego Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki w Polsce doc. Mariusza Bączara na przeprowadzenie tego rodzaju skomplikowanego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Dr Jakub Florek już planuje kolejną podobną operację w listopadzie. Zabieg zostanie przeprowadzony w brzeskim szpitalu. Zespół, który wykonywał ten zabieg, ma już zaproszenie do szpitali w Krakowie i Rzeszowie.


3 komentarze

3 Comments

 1. Anonim

  19 października godzina 16:11

  Gratulacje Doktorze. Czuję się wyrożniona je jestem Pana pacjentką
  Pozdrawiam Lidia Bałut

 2. Gratuluję

  19 października godzina 21:08

  Gratuluję są to wspaniali lekarze dzięki którym chodzę normalnie , którzy postawili mnie na nogi jeszcze w Tarnowie.

 3. Adrian

  27 października godzina 17:21

  Brawo!!! Gratuluje. Szkoda, że tak dobry lekarz opuścił tarnowski szpital….choć nie on jedyny…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra