- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Browar Okocim ma już 175 lat! Będą dni otwarte, wystawa oraz specjalne wydawnictwo

Jeden z najstarszych, największych i najnowocześniejszych browarów w Polsce obchodzi w tym roku jubileusz swojej działalności. Browar Okocim już od 175 lat dynamicznie się rozwija. Pielęgnując swoje tradycje  i historię, promuje kulturę piwną  i wspiera lokalne społeczności.

Historia Browaru Okocim rozpoczęła się 26 kwietnia 1845 roku, gdy Jan Ewangelista Goetz  powołał do życia spółkę będącą jego początkiem. Dziś, po 175 latach, nazwa miejscowości Okocim i tutejszego browaru, jest doskonale  rozpoznawalna przez Polaków. Pierwsza warka piwa  była gotowa już w lutym 1846 roku i liczyła kilkadziesiąt wiader (jedno wiadro to 60 litrów). Obecnie Browar Okocim to czołowy polski producent, który rocznie  warzy ok. 4 mln hektolitrów piwa, dbając jednocześnie o odpowiedzialne gospodarowanie wodą i energią.

Pod opieką rodu Goetzów, Browar Okocim prężnie się rozwijał, silnie wpływając na sytuację regionu. Rodzina Goetzów stała się integralną częścią społeczeństwa polskiego, włączając się w inicjatywy społeczne, oświatowe i kulturalne na terenie Brzeska i Okocimia, tworząc m.in. w 1878 roku jedną z pierwszych w Polsce  „kas wsparcia i chorych”, fundując wiele gmachów użyteczności publicznej takich jak: szkoły, kościół, plebanię, salę teatralną, etc. Goetzowie wspierali również ważne inicjatywy w regionie, m.in. budowę teatru im. Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków.

Pod zarządem potomków założyciela browar stał się jednym z pięciu największych producentów piwa  w Cesarstwie Austro-Węgierskim.  W czasie  II wojny światowej został przejęty przez okupantów, zaś po jej zakończeniu, dzięki pracownikom udało się sprowadzić wywiezione z browaru maszyny i urządzenia,  i jeszcze w tym samym roku  rozpocząć warzenie piwa. W 1945 roku browar został upaństwowiony.

Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, jako jeden z pierwszych, przekształcił się w spółkę akcyjną, notowaną na polskiej giełdzie. W 1996 roku duński Carlsberg – firma o długich i bogatych tradycjach piwowarskich, założony w 1847 roku – został inwestorem strategicznym browaru. Od ponad 20 lat Browar Okocim wraz z browarami Bosman w Szczecinie i Kasztelan w Sierpcu stanowią jedną grupę pn. Carlsberg Polska.

Piwo Okocim synonim jakości i smaku

Browar Okocim to ostoja bogatych i długich tradycji piwowarskich, kultywowanych i przekazywanych przez kolejne pokolenia piwowarów. Marka Okocim w ostatnich latach wzmocniła swoją pozycję na konkurencyjnym rynku piwa, zwiększając sprzedaż wartościowo i wolumenowo.

Zrealizowane w ostatnich latach ogólnopolskie kampanie reklamowe dla marki z udziałem tutejszych okocimskich piwowarów takie jak np. „Tu się warzy z zasadami” i ubiegłoroczna „Pierwsze jasne pełne na ziemiach polskich” budują rozpoznawalność i wizerunek marki jak również promują Okocim i Brzesko. W 2019 roku projekt „18:45. Czas na zasady” dla marki Okocim został doceniony w konkursie Golden Arrow.  Ponadto w 2018 za całokształt działań marketingowych marka Okocim została uznana Marką Roku przez ceniony magazyn Media i Marketing.

Piwa warzone w Browarze Okocim są wysoko cenione za doskonałą jakość.   Co roku okocimskie marki zdobywają najwyższe laury na eksperckich  i konsumenckich konkursach piwnych na świecie i w kraju takich jak np. European Beer Star, Beer of the Year, Good Beer, Chmielaki Krasnostawskie i innych.

Browar Okocim – stabilność, nowoczesność i inwestycje        

Brzeski browar jest liczącym się w Małopolsce pracodawcą, dając zatrudnienie ponad 500 pracownikom oraz przyczyniając się do stworzenia ponad  6 tysięcy miejsc pracy w pokrewnych branżach. Nakłady inwestycyjne – poczynione w latach 2001 do 2020 – wyniosły ponad 550 mln złotych. Z większych inwestycji warto wspomnieć modernizację oczyszczalni ścieków oraz budowę nowego ujęcia wody. Nieustająco prowadzone są również inwestycje w modernizację linii   i urządzeń w Browarze, w zapewnienie bezpieczeństwa oraz podnoszenie kwalifikacji załogi.

W tym roku obchodzimy jubileusz 175-lecia działalności Browaru Okocim. Z dumą mogę podkreślić, iż nasi pracownicy podtrzymują tradycje wielu pokoleń, by warzyć najwyższej jakości piwo. W swoją pracę wkładają nie tylko wiedzę, doświadczenie i energię, ale również pasję, która jest motorem napędowym wielu zmian i innowacji. Dzięki przynależności do Grupy Carlsberg przeprowadziliśmy szereg inwestycji i modernizacji, opiewających na kwotę ponad 550 milionów złotych. Pozwoliło to nam stać się jednym z najnowocześniejszych i największych browarów w Polsce – mówi Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim.

Kultywując tradycję zaangażowania społecznego rodu Goetzów, Browar wspiera rozwój regionu i inicjatywy ważne dla lokalnej społeczności. Aktywnie angażuje się w życie mieszkańców i wiele wydarzeń, m.in. Brzesko-Okocim Festiwal (d. Dni Brzeska). Od sześciu lat przekazuje również granty – w ramach programu InicJaTyWy – organizacjom pozarządowym i instytucjom pożyteczności publicznej, których beneficjentem są lokalne społeczności. Wsparł też we współpracy  z Brzeskim Towarzystwem „GRYF” wydanie reprintu pt. „Ku pamięci potomków Jana Goetza Okocimskiego”, na bazie unikalnego manuskryptu wydanego w 1929 roku dla uczczenia 80-lecia browaru. Kilka egzemplarzy trafiło do tutejszej Biblioteki Miejskiej. Browar wsparł również przedsięwzięcie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej, które po latach starań sprowadziło w 2017 roku do Polski szczątki Antoniego Jana Goetza Okocimskiego, ostatniego z rodu Goetzów właściciela Browaru Okocim.

Dzięki zaangażowaniu pracowników browaru, członków Stowarzyszenia Miłośników Browaru Okocim odrestaurowany został budynek przy Browarze, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia i w którym powstał, dostępny dla mieszkańców i turystów, pub „Na Browarze”.  

Inwestycje, które poczyniliśmy na przestrzeni dwóch dekad odzwierciedlają również nasze zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska i dobrostanu lokalnej społeczności. Konsekwentne rokroczne redukcje zużycia wody i energii cieplnej oraz stabilny poziom bezpieczeństwa i inicjatywy prospołeczne to tylko wybrane przykłady, które dowodzą, iż przywiązujemy ogromną wagę do zrównoważonego rozwoju – podkreśla Michał Napieracz.

Z okazji rocznicy Browar planuje m.in.: zorganizować Dni Otwarte dla mieszkańców Brzeska i okolic, atrakcje podczas Brzesko – Okocim Festiwal jeśli to wydarzenie po zakończeniu epidemii Covid-19 dojdzie do skutku w czerwcu lub późniejszym terminie,  wydać książkę poświęconą historii Browaru i marki Okocim, a także zorganizować ruchomą wystawę o historii Browaru oraz jego dawnych i współczesnych pracownikach.

4 komentarze

4 Comments

  1. Avatar

    maciek

    28 kwietnia 2020 godzina 08:06

    rodzina Goetzów stworzyła browar, zarabiała i bogaciła się jednocześnie robiąc wiele dobrego wokół siebie. A co dobrego zrobiła dla Brzeska i regionu firma Carlsberg poza wyprowadzaniem zysków za granice ??. Jak widzimy kapitał ma narodowość. Ponosimy konsekwencje polityki Balcerowicza i długo jeszcze będziemy ponosić.
    ps. Dziś z kolei mamy nowego Balcerowicza w osobie ministra zdrowia którego większość narodu słucha jak zaczarowani nie zważając na to jakie to skutki za chwile przyniesie.

    • Avatar

      Anonim

      02 maja 2020 godzina 06:47

      Słuszna uwaga

    • Avatar

      Browarnik

      20 września 2020 godzina 19:01

      Łatwo się pisze i ocenia z perspektywy 2020 roku posunięcia Balcerowicza. W tamtym czasie przemian, naprawdę nie wyglądało to ciekawie. Polskie panstwowe przedsiębiorstwa niedoinwestowane przez lata komuny, były słabe i niewydolne. Do tego Polacy z początkiem lat 90 zachlysneli się tym co zagraniczne, co bylo gwoździem do trumny dla wielu polskich zakładów. Ich wycena spadła na dno. Kasa państwowa świeciła pustkami, wiec jedynym ratunkiem byla sprzedaż za bezcen, a w lepszych przypadkach znalezienie inwestora strategicznego. Alternatywa był upadek zakladu, bo przecież nikt w tamtym czasie jak i teraz zresztą nie bedzie pracowac bez otrzymywania wynagrodzenia za swoją pracę.
      Łatwo oceniać, trudniej zrobić. Takich madrali Polska pełna.

      • Avatar

        Edi

        07 listopada 2020 godzina 13:52

        Takie i moje zdanie,Browarniku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra