- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. W budce obok szpitala pobierają wymazy na COVID-19

- REKLAMA -

Od kilku tygodni przy bocheńskim szpitalu działa punkt pobrań wymazów na COVID-19. Mieści się on w specjalnej budce zlokalizowanej obok SOR . Wykonała ją wiśnicka firma Igloo. W jej projektowaniu wziął udział lek med. Jarosław Gucwa, szef SOR w Bochni.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę, wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny (zostają oni powiadamiani SMS-ami). Dzięki temu, zanim wrócą do swoich codziennych obowiązków, zyskają pewność, że nie są zakażone koronawirusem.

Jeden z punktów w Małopolsce powstał przy bocheńskim szpitalu.

– Dziennie korzysta z niego od kilku do kilkunastu osób. Dzięki budce personel szpitala, który pobiera wymazy nie musi się za każdym razem przebierać w ochronne kombinezony, by zachować bezpieczeństwo – mówi Bartłomiej Czyż, oddziałowy SOR w Bochni.

Pobrany materiał zostaje zabezpieczony i przekazany do badania w krakowskich laboratoriach.

– Od samego początku w naszym powiecie kładliśmy nacisk na wykonanie dużej liczby testów. To pozwoliło nam szybko wyłapać osoby zakażone, a tym samym uchronić innych przed zakażeniem – podkreśla Adam Korta  bocheński starosta.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra