Wydarzenia

Bochnia. Tablica zniknęła. Miasto zastanawia się co zrobić dalej

Fot. Wojtek Salamon

Tablica zawieszona w niedziele przy ulicy Dominikańskiej w Bochni została ściągnięta przez władze miejskie. – Nie można wieszać tablic, gdzie się chce, poza tym jej treść nie jest zgodna z prawdą. W sprawie cmentarza przy Dominikańskiej nie zapadły jeszcze żadne decyzje – mówi Andrzej Koprowski z UM w Bochni.

W niedzielę grupa pasjonatów historii Bochni zawiesiła przy ulicy Dominikańskiej tablicę o treści:


„W tym miejscu, znajdował się cmentarz przy kościele Zakonu Ojców Dominikanów, zniszczony przez zaborcę austriackiego w 1779 roku. Ponownie odkryty w 2018 roku i skazany na zapomnienie wraz ze szczątkami naszych Przodków decyzją burmistrza miasta Bochni w wolnej i niepodległej Polsce”.

Inicjatorzy akcji chcieli po raz kolejny zwrócić uwagę na problem, który się pojawił podczas wykonywania w tym miejscu prac archeologicznych. Według grupy pasjonatów Bochni istnieje obawa, że odkopane szczątki – ze względów oszczędnościowych – nie zostaną ekshumowane, tylko zalane betonem.

W poniedziałek rano tablica została ściągnięta przez pracowników Urzędu Miasta w Bochni.

– Zastanawiamy się co dalej z tym tematem zrobić. Sprawę konsultują nasi prawnicy – dodaje Andrzej Koprowski.

ZOBACZ TAKŻE:


3 komentarze

3 Comments

 1. Andrej the best

  17 kwietnia godzina 13:14

  No to chłopaki, na paczkę ode mnie możecie liczyć 🙂
  Czy słowa Andrzeja to próba zastraszenia czy idiotyzm urzędników…
  Ależ ich to boli, a wystarczyło dobrze przygotować projekt i działania 🙂

 2. Gość

  17 kwietnia godzina 18:26

  A później kolejna grupa będzie narzekać, że Bochnia „stoi w miejscu” i robi się grajdołem. I tak w kółko. A jak ma się cokolwiek zrobić, jak co chwila znajdują się kolejni „pasjonaci” jak nie żabek to starych dzbanków. Też uważam, że szczątkom ludzkim należy się szacunek, tylko czy tej ziemi nie można wybrać i wywieźć w inne miejsce, tam dokonać ekshumacji i godnego pochówku, a tu iść naprzód z pracami?

 3. Patryk Salamon

  17 kwietnia godzina 19:02

  „poza tym jej treść nie jest zgodna z prawdą. W sprawie cmentarza przy Dominikańskiej nie zapadły jeszcze żadne decyzje – mówi Andrzej Koprowski z UM w Bochni.”

  To dlaczego UM zlecił zmianę projektu przeprowadzenia instalacji burzowej na ulicy Dominikańskiej oraz podniesienie nawierzchni i przykrycia szczątków? To wszystko zgodnie z ustaleniami na Komisji Konserwatorskiej z 6.03.2019. Na protokole z tejże komisji podpisał się między innymi burmistrz Robert Cerazy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra