Wydarzenia

Bochnia. Znicze i modlitwa przy „cmentarzu skazanym na zapomnienie” ZDJĘCIA

Fot. Wojtek Salamon

Przy ulicy Dominikańskiej w Bochni, gdzie podczas prac rewitalizacyjnych odkopano ludzkie szczątki, zawieszono dziś tablicę informacyjną. „W tym miejscu, znajdował się cmentarz przy kościele Zakonu Ojców Dominikanów, zniszczony przez zaborcę austriackiego w 1794 roku. Ponownie odkryty 224 lata później, skazany na zapomnienie wraz ze szczątkami naszych Przodków decyzją burmistrza miasta Bochni w wolnej i niepodległej Polsce”.

Inicjatorzy akcji chcieli po raz kolejny zwrócić uwagę na problem, który się pojawił podczas wykonywania w tym miejscu prac archeologicznych. Według grupy pasjonatów Bochni istnieje obawa, że odkopane szczątki – ze względów oszczędnościowych – nie zostaną ekshumowane, tylko zalane betonem.

– Na takie rozwiązanie się nie godzimy, stąd nasz protest. Nie zrozumiałe jest dla nas zachowanie władz miejskich, które w ten sposób chcą potraktować spoczywające tu osoby – mówi Patryk Salamon, jeden z organizatorów akcji.

Przy tablicy organizatorzy spotkania zapalili znicze, odmówili też modlitwę za zmarłych.

Co będzie dalej z wykopaliskami przy ul.Dominikańskiej, a także pracami wykonywanymi na Rynku i w jego otoczeniu okaże się w najbliższych tygodniach. Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, w tej sprawie ma się wypowiedzieć ministerialny rzeczoznawca.

ZOBACZ TAKŻE:

3 komentarze

3 Comments

 1. Anonim

  14 kwietnia godzina 19:19

  6 osób – Chwała Bochaterom

  • Ert

   14 kwietnia godzina 20:54

   Zamilcz lewaku.

 2. MM

  14 kwietnia godzina 19:25

  H

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra