- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia. Rewitalizacja centrum miasta w prokuraturze. Śledczy sprawdzają, czy doszło do złamania prawa?

fot. mirosław mroczek
- REKLAMA -

Prokuratura Rejonowa w Brzesku bada, czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Bochni. Sprawa dotyczy rewitalizacji centrum Bochni. Zawiadomienie, o możliwości popełnienia przestępstwa, jakie do prokuratury złożył jeden z mieszkańców Bochni, dotyczy także zaniedbań, które doprowadziły do zniszczenia zabytku – reliktów jatki handlowej.

Anonimowe zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do bocheńskiej prokuratury 22 sierpnia tego roku. Tamtejsi śledczy poprosili jednak o wyłączenie się z prowadzenia tego postępowania. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, a ta sprawę przekazała do Brzeska.

– Po zgromadzeniu dokumentów i ich wstępnej analizie zdecydowaliśmy 5 listopada tego roku na wszczęcie postępowania w tej sprawie – mówi Andrzej Leśniak, Prokurator Rejonowy w Brzesku.

Sprawa dotyczy dwóch spraw. Po pierwsze chodzi o niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – urzędników bocheńskiego magistratu, a także Starostwa Powiatowego w Bochni. Ma to związek z realizacją robót w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i opadowej. Zdaniem zawiadamiającego – były one realizowane mimo braku wymaganego prawem pozwolenia konserwatora zabytków.

W tym przypadku postępowanie toczy się w sprawie art. 231 p. 1 KK

Druga sprawa ma związek z niewłaściwym zabezpieczeniem odkopanych podczas prac archeologicznych reliktów jatki handlowej. W tym przypadku chodzi o art. 108 Ustawy o Ochronie Zabytków.

– W prowadzonym postępowaniu będziemy wyjaśniać, kto się tego dopuścił – mówi prokurator Andrzej Leśniak.

Za złamanie prawa w pierwszym przypadku grozi nawet 3 lata więzienia, w drugim kara jest zdecydowanie wyższa – jest to bowiem nawet 8 lat pozbawienia wolności.

W sprawie prokuratura przewidziała przesłuchania świadków. Będą także sprawdzane dokumenty z magistratu, starostwa powiatowego i urzędu ochrony zabytków.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Mieszkaniec

    14 listopada godzina 16:36

    Dlaczego inne miasta się rozwijają w trybie normalnym, bez opóźnień? Dlaczego są zarządzane sprawnie? Dlaczego 9 lat to zbyt mało, by Bochnia była ładnym i odnowionym miastem? Dlaczego mamy 3 burmistrzów, a sytuacja jest tak jaka właśnie jest? Dlaczego ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra