- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Piękny wynik kwesty na cmentarzu przy Orackiej!

- REKLAMA -

Ponad 14 tys. zł zebrano podczas tegorocznej kwesty na cmentarzu przy ulicy Orackiej w Bochni zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Fundusze te zostaną przeznaczone na ratowanie kolejnych zabytkowych nagrobków.

-Za nami dwa dni kwestowania na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej. Była ona pełna licznych rozmów na temat cmentarza i jego historii z nawiedzającymi groby swoich bliskich mieszkańcami Bochni, okolic i różnych zakątków Polski i świata. Podczas tych rozmów usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych słów, które są najlepszą reklamą i wizytówką idei kwestowania – społecznego zbierania środków na renowację zabytkowych nagrobków, pomnik i grobowców naszej wyjątkowej, bocheńskiej nekropolii – podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Podczas tegorocznej kwesty udało się zebrać łącznie 14026,50 zł! To wyjątkowy, rekordowy wynik, który pozwoli na kolejne prace konserwacyjne.

-Pragniemy podziękować przede wszystkim Państwu, którzy tak licznie, ochoczo i przede wszystkim hojnie wsparliście tę kwestę. Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, którzy niestrudzenie od wielu lat kwestują wraz z nami. Dziękujemy burmistrzom, radnym miejskim, społecznikom i przedstawicielom instytucji aktywnie włączających się w kwestowanie. Dziękujemy Zarządowi Cmentarzy Komunalnych w Bochni, Bocheńskim Zakładom Usług Komunalnych i pracownikom cmentarza za wsparcie i współpracę. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Bochni za udostępnienie nam namiotu. Dziękujemy wszystkim kwestującym członkom i sympatykom naszego Stowarzyszenia.Słowa wdzięczności kierujemy także pod adresem wszystkich lokalnych mediów, serwisów informacyjnych i biur promocji Miasta Bochnia i Powiatu Bocheńskiego za szerokie komunikowanie kwesty i naszego apelu o wsparcie tego dzieła – czytamy w komunikacie SBiMZB.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej dziękuje też Pawłowi Putowskiemu, Przewodniczącemu Komitetu Ratowania Zabytkowej Części Cmentarza Komunalnego w Bochni, za całoroczne zaangażowanie w sprawy komitetu, nadzorowanie prac konserwatorskich i chętne dzielenie się swoją ekspercką wiedzą w tym zakresie.

Do prac konserwatorskich na kolejny rok został zakwalifikowany pomnik nagrobny Stefana i Eugenii Peryjów – wyjątkowy nagrobek kamienny z okazałym, acz uszkodzonym z biegiem czasu aniołem.

Przypominamy, że zbiórkę można wspierać przez cały rok na dwa sposoby: poprzez wpłaty na konto 95 8591 0007 0080 0211 1054 0002 (Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział Bochnia) oraz poprzez skarbony zamontowane na bramach cmentarnych przy ul. Orackiej i przy ul. Karosek.

Fot. SBiMZB

2 komentarze

2 Comments

 1. Avatar

  pytajnik

  04 listopada 2023 godzina 10:33

  Duży szacunek dla ludzi prowadzących zbiórkę, szczególni dla młodzieży ! Pytanie do burmistrzów – dlaczego nie proponujecie aby przynajmniej niewielki ułamek miejskiego budżetu przeznaczać co roku na ratowanie zabytkowych grobów ludzi związanych z Bochnią ? Cmentarz w Bochni należy przecież do miasta !

 2. Avatar

  obecny

  04 listopada 2023 godzina 12:40

  burmistrz się podpina do puszki i do fotek a sam mógłby wrzucić z tej swojej kilkunastotysięcznej pensyjki i to nie mało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra