
Gośćmi 5. spotkania w ramach cyklu #Bochnia organizowanego przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej będą wybitni aktorzy: Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski.
Spotkanie odbędzie się w piątek 23 maja o godz. 17:00 w Domu Bochniaków. Wstęp wolny!
Gabriela Muskała – aktorka teatralna i filmowa, dramatopisarka, scenarzystka i reżyserka. Honorowa Obywatelka miasta Kłodzka, w którym się urodziła. Jej rodzina od strony Ojca pochodzi z Bochni.
Jest absolwentką oraz wieloletnią wykładowczynią PWSFTviT w Łodzi. Od 2019 związana z teatrem Narodowym w Warszawie. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym czterech teatralnych Złotych Masek, I nagrody na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, filmowego ORŁA, czy nagrody aktorskiej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uznanie krytyków i popularność przyniosły jej m.in. role w filmach: „Fuga” w reż. A. Smoczyńskiej (do którego napisała scenariusz), „7 uczuć” M. Koterskiego, „Moje córki krowy” K. Dębskiej, „Wymyk” i „Cała zimie bez ognia” G. Zglińskiego, oraz w serialach „Londyńczycy”, „Głęboka woda”, czy ostatnio „Skazana”. Jest współautorką kilku cenionych i wystawianych w Polsce i za granicą sztuk, m.in. „Podróż do Buenos Aires”” i „Daily Soup”. Niedawno otrzymała piątą nominację do najważniejszej polskiej nagrody filmowej ORZEŁ, w kategorii „Odkrycie Roku”, za reżyserię swojego debiutanckiego filmu pt. „Błazny”, do którego również napisała scenariusz.
Zbigniew Zamachowski – aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także wokalista, autor tekstów i kompozytor. Jest absolwentem liceum ekonomicznego i szkoły muzycznej w Brzezinach, Honorowy Obywatel tego miasta. W 2016 roku był jurorem na 9. edycji Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem.
W 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. Był związany z teatrami Studio i Narodowym w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza („Pułkownik Kwiatkowski”, „Zawrócony”, „Sława i chwała”), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog 10”, „Trzy kolory: Biały”) oraz Wojciecha J. Hasa, Andrzeja Wajdy, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jego debiut w filmie to rola Ryśka w „Wielkiej majówce” Krzysztofa Rogulskiego z 1981 roku. Jest laureatem licznych nagród, min. dwóch Orłów, dwóch nagród za główne role na FPFF w Gdyni, trzech Wiktorów, dwóch Złotych Kaczek, Nagrody Bardiniego, a w teatrze m.in. nagród Wyspiańskiego i Zelwerowicza. Popularność przyniosły mu także role dubbingowe, m.in. tytułowy „Shrek”. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
