24 lipca przypada święto patronki górników solnych – św. Kingi. W tym dniu Święta Kinga jest szczególnie bliska bocheńskim górnikom.
Rozpoczęcie wydobycia złóż soli kamiennej w Bochni z woli księcia Bolesława i jego małżonki księżnej Kingi przyczyniło się do rozwoju miasta i regionu. Pamięć o tym przekazywana jest wśród pracowników żupy i ich rodzin z pokolenia na pokolenie. Węgierska królewna Kinga, córka króla Beli IV przybyła do Polski w 1239 roku jako 5-letnie dziecko.
Została zaręczona z księciem sandomierskim Bolesławem Wstydliwym, którego żoną została w wieku 12 lat. Według legendy, gdy polski książę Bolesław Wstydliwy poprosił o rękę Kingi, ta na swoją prośbę wniosła w wianie jedyny skarb w postaci soli z podarowanej przez ojca najbogatszej kopalni Siedmiogrodu.
Obejmując w posiadanie podarowaną żupę Kinga wrzuciła do szybu swój pierścień zaręczynowy. Po sprowadzeniu do Polski doświadczonych górników z Węgier nakazała im szukać w okolicy Bochni soli kamiennej. Jak pisze ksiądz Piotr Skarga – „w pierwszym bałwanie soli, który wykopano…” odnaleziono wrzucony na Węgrzech pierścień. Dzień Świętej Kingi obchodzony jest 24 lipca w rocznicę śmierci księżnej, która miała miejsce w 1292 r.
W Bochni odnajdziemy liczne ślady związku miasta z postacią Świętej np.: relikwie i kaplicę w podziemiach Kopalni Soli, kaplicę św. Kingi w Bazylice św. Mikołaja, szlak turystyczny ‚NaCl – Bocheński Szlak Solny „na świecie” im. św. Kingi’ czy pomnik znajdujący w Miejskiej Poczekalni.
historyk
24 lipca 2023 godzina 16:56
12 lat i zaręczyny toż to pedofilia i sodomia
Górnik.
24 lipca 2023 godzina 20:58
Święta Kinga jest bardzo bliska górnikom z byłej kopalni soli Siedlec-Moszczenica jest naszą patronką.