Wydarzenia

Bochnia. Dwa razy większa anestezjologia w bocheńskim szpitalu DUŻO ZDJĘĆ

Blisko 6 mln złotych pochłonęła rozbudowa i modernizacja oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz oddziałów chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Bochni. W efekcie zamiast czterech łóżek intensywnej terapii będzie osiem. Oddział zyskał także nową salę zabiegową i pomieszczenie do pielęgnacji pacjentów, do tej pory tego typu zabiegi musiały być wykonywane na łóżku. Ponadto szpital wzbogacił się o sześć dodatkowych sal do izolacji pacjentów z chorobami zakaźnymi oraz salę rehabilitacyjną.

Każdy z nas się zgodzi, że zdrowie jest najważniejsze. Cieszę się, że kolejny raz powiat bocheński dofinansował szpital i, że wsparcie przyszło także z Małopolskiego Programu Regionalnego. Warto wspomnieć, że nasz szpital jest bardzo dobrze oceniany, mieszkańcy pozytywnie wypowiadają się o warunkach lokalowych i medycznych – mówił podczas uroczystego otwarcia Adam Korta, starosta powiatu bocheńskiego.

Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego zwróciła uwagę, że oddana inwestycja była bardzo potrzebna.

– Teraz pacjenci z powiatu bocheńskiego będą mogli w jednym miejscu otrzymać kompleksowe świadczenia zdrowotne i to w jakże przyjaznych warunkach – mówiła Marta Malec-Lech.

Dyrektor podczas uroczystego otwarcia podkreślał, że inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców powiatu bocheńskiego. Jeszcze niedawno bowiem wielu pacjentów w stanach zagrożenia życia musiało być transportowane z Bochni do innych szpitali.

– Dysponowaliśmy tylko czterema stanowiskami intensywnej terapii, a to zdecydowanie ma  mało jak na takiej wielkości szpital, który odsługuje ponad 100 tys. powiat położony przy ruchliwych szlakach komunikacyjnych – mówił Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Stąd zabiegi o pozyskanie funduszy na rozbudowę oddziału. Na inwestycję, która ruszyła w ubiegłym roku szpitalowi udało się zdobyć  blisko 4,4 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Zadanie wsparł także budżet państwa przekazując na ten cel ponad 275 tys. zł. Wkład własny szpitala to ponad 1,25 mln zł.

– To ważne, bo przecież na intensywną terapię trafiają pacjenci w stanach bezpośredniego zagrożenia życia: po wypadkach, zawałach, udarach czy skomplikowanych operacjach – wylicza Marcin Kaźmierski, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w bocheńskim szpitalu.

Rozbudowa została zakończona  na początku kwietnia. Firma Meritum Grupa Budowlana, która realizowała to zadanie szybko uwinęła się z remontem. Oddział Anestezjologii powiększył się dwukrotnie. Został też wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny wspomagający funkcje życiowe. Trafiły tu  nowoczesne kardiomonitory i łóżka z zestawem urządzeń wspomagających czynności życiowe. Oddział ma nowoczesną wentylacje i klimatyzację.

Rocznie na oddziale przebywa blisko 200 pacjentów. Teraz będzie mogło być tu hospitalizowane zdecydowanie więcej chorych.

2 komentarze

2 Comments

  1. Eugeniusz Konieczny

    29 kwietnia godzina 13:44

    Bardzo potrzebny i kosztowny remont Bocheńskiego Szpitala dobiegł końca.Jest to wielkie osiągnięcie samorządu powiatu bocheńskiego. To również osobisty sukces Pana Jarosława Kyci- Dyrektora Szpitala, wieńczący sześcioletnią kadencję dyrektorską.Wszystkim serdecznie gratuluję tego DZIEŁA!

  2. maria

    30 kwietnia godzina 07:31

    Sprzet i infrastruktura to nie wszystko. Inwestujcie w ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra