Wydarzenia

Bochnia. „Dziecko na zakręcie”. Psycholodzy radzili, jak pomóc dzieciom w depresji

Fot. Starostwo w Bochni

Ponad 150 osób wzięło udział w konferencji „Dziecko na zakręcie”, której organizatorami byli Starostwo Powiatowe oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna im. Stefana Szumana w Bochni. Przez cały dzień prelegenci, goście i uczestnicy spotkania rozmawiali o wyzwaniach przed jakimi stają m.in. rodzice, terapeuci czy nauczyciele. Mówili  o tym, co terapia rodzinna może zaoferować dzieciom i młodzieży zmagającym się z cierpieniem psychicznym, jak radzić sobie prowokacyjnymi zachowaniami i roztropnie przeprowadzać dzieci przez okres burzliwych zmian, wczesnego dorastania, a także jak stawiać granice.

Wszystkich uczestników spotkania powitali  Adam Korta Starosta Bocheński oraz Kinga Pałka Dyrektor Poradni.

– Cieszę się, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na nasze zaproszenie, to bardzo ważne, aby w tych trudnych czasach spotykać się i rozmawiać, tym bardziej, że w życiu codziennym  pojawia się coraz więcej sytuacji, które pokazują jak krucha i delikatna jest dziecięca psychika – mówił Adam Korta, starosta bocheński.

W programie znalazły się nazwiska prelegentów cieszących się w środowisku edukacyjnym dużym uznaniem, jak np.  Wanda Papuga oraz Olga Pelc-Pękala. Swoją wiedzą  i doświadczeniem podzielili się również wybitni specjaliści z zaprzyjaźnionych placówek , jak Wacław Srebro z Poradni Profilaktyczno-Terapeutycznej w Tarnowie, mówiący o ważnej roli rodziny, Paweł Kamiński z Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia w Brzesku oraz Stanisław Maciaszek ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach. O zachowaniach autodestrukcyjnych wśród dzieci i młodzieży opowiedział lekarz psychiatra   z Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie, Bartłomiej Taurogiński.

Wśród zaproszonych prelegentów nie zabrakło również przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Bochni- Grzegorz Maj podzielił się swoją wiedzą na temat cyberprzemocy i stalkingu. Konferencję zamknął wykład Kingi Pałki, poruszający temat granic jakie stawiamy swoim dzieciom w wychowaniu. Przez cały dzień wszyscy zgromadzeni eksperci wyjaśniali jak dbać o bezpieczeństwo dzieci, dyskutowali o zagrożeniach,  a także pokazywali sposoby jak im przeciwdziałać. Była to znakomita okazja do tego aby się spotkać, porozmawiać, a także poszerzyć wiedzę, w zakresie świadomości zagrożeń jakie czekają na młodych ludzi.

W bocheńskiej konferencji wzięło udział ponad 150-ciu słuchaczy. Wśród nich znaleźli się nauczyciele, wychowawcy, rodzice, studenci, dyrektorzy szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz placówek oświatowych z rodzimego oraz sąsiednich powiatów.  Wysoki standard konferencji podkreślił fakt objęcia jej honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.

Konferencja była organizowana w ramach 20-lecia powiatu bocheńskiego.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra