- REKLAMA -
- REKLAMA -
Ludzie z pasją

Połączyli siły, pasję oraz zapał i utworzyli największy Klub Triatlonowy w Bochni

Obaj kochają sport, choć inne dyscypliny. Marcin Kusiak to najsłynniejszy bocheński biegacz wyznawca złotej myśli Anima Sana In Corpore Sano – w zdrowym ciele zdrowy duch! , Marcin Szwab najlepiej czuje się w wodzie. Razem założyli Klub Triathlonowy. Powstaje on z połączenia kierowanego przez Marcina Szwaba Bocheńskiego Klubu T.S Pływak i Global Natureon Bochnia Biega Team prowadzonego przez Marcina Kusiaka.

Pochodzący z Bochni Marcin Szwab jest współzałożycielem i jednym z trenerów Bocheńskiego Klubu T.S Pływak, który powstał w 2006 roku. Marcin Kusiak to rodowity Brzeszczanin, który od kilkunastu lat mieszka solnym grodzie. Jest pomysłodawcą i założycielem grupy biegowej Creative Bochnia Biega Team, od tego roku Global Natureon Bochnia Biega Team.

Skąd pomysł na wspólne działania? Zaczęło się niewinnie w 2015 roku od wspólnych biegów w puszczy, gdzie Kusiak namawiał Szwaba do startu w triathlonie. To był czas, kiedy większość osób myliła triathlon z biathlonem. Oni spróbowali. Pierwsze były zawody w Radłowie. W 2016 roku na dystansie 1/4 IM – w pięknym stylu ukończyli je obaj.

Potem było jeszcze wiele wspólnych wydarzeń sportowych w Polsce i poza jej granicami. W 2018 roku w Dani Marcin Szwab ukończył zawody na pełnym dystansie IM, po raz drugi powtórzył start na pełnym dystansie w roku 2021, kończąc pierwszego w Polsce historycznego IM w Gdyni. Marcin Kusiak przygodę z Triathlonem zaczynał w Radłowie w roku 2015, miesiąc później zaliczył połówkę IM w Borownie a w 2016 już cały dystans.

10 września 2022 roku Marcin Kusiak w Austrii i będzie walczył na dystansie 2 x IM (7,6 km pływanie, 360 km rower i na koniec 84,4 km biegu).

Na pomysł stworzenia Klubu Triathlonowego w Bochni wpadli w 2018 roku. Nawał obowiązków zawodowych, treningów, a później także wszechobecna pandemia przesunął plany aż do teraz. Ruszają jednak pełną parą. Obaj nie raz udowodnili, że jak się za coś zabierają, to już ciężko ich zatrzymać, a plany mają bardzo ambitne.

Trenerzy postawili sobie za cel między innymi wspólne trenowanie, startowanie, organizację zawodów i obozów triathlonowych, ale też angażowanie się w różnego rodzaju akcje charytatywne.

Obecnie trwają starania o uzyskanie licencji Polskiego Związku Triathlonu. Marcin Kusiak zachęcił swoich podopiecznych z grupy Global Natureon Bochnia biega team, by wstąpili w poczet klubu, dokładając do swoich treningów biegowych, także pływanie (40 osób chce się nauczyć i udoskonalić swoją technikę).

– Sumując wszystkich zawodników z T. S Pływak oraz grupy biegowej Global Natureon Bochnia biega team cały klub będzie zrzeszał ponad 100 zawodników w dwóch sekcjach startujących zarówno w pływaniu, bieganiu oraz triathlonie. Przed nami dużo pracy, startów biegowych, pływackich i mam nadzieje debiutów w triathlonie – podkreśla podekscytowany Marcin Kusiak.

18 komentarzy

18 Comments

 1. Avatar

  cyrk

  09 lutego 2022 godzina 16:40

  Po pierwsze , jak sie pisze artykuł, to trzeba zasięgnąć wiedzy, a nie wprowadzać w błąd. Po drugie rozumiem reklama, marketing, tak bo o to w tym biega. Ale jeśli nie wspomina się ,że jest już dawno stworzona inna grupa , i to największa triathlonowa w Bochni, a pisze bzdury o tej wyżej wymienionej, to jest to co najmniej niestosowne.

  • Avatar

   On

   10 lutego 2022 godzina 08:33

   Fajnie że się dużo w amatorskim sporcie w Bochni dzieje. Inicjatywa bardzo ciekawa żeby wykorzystać potencjał już od stanowiących grup. Nie należy pisać z przekąsem o tej czy jest mniej ekipie. Sport łączy a nie dzieli. Myślę że na każdych zawodach Bochnianie z różnych ekip przybija piątkę a i jednym samochodem pojadą!

  • Avatar

   Borys Borowiec

   10 lutego 2022 godzina 23:09

   Ludzie kochani
   Naprawdę będziecie się tutaj spierać, która osoba zrobiła więcej dla Naszego miasta lub kto jest bardziej zasłużony?
   Powyższy artykuł nie miał na celu wyłonienia zwycięscy plebiscytu na najpopularniejszego Marcina w Bochni,czy też wielkość lub „doswiadczenie” Danej grupy, tylko informacją o Powstaniu nowej grupy Traithlonowej.
   Może to kogoś zachęci do wstania z kanapy i zmiany swojego trybu życia.
   A pisanie tutaj o powielaniu pomysłów jest śmieszne bo nikt na nowo koła nie wymyśli i grupy czy to biegowe, Traithlonowe czy szachowe powstają cały czas.
   A jeżeli powstają to znaczy, że jest na Nie zapotrzebowanie.
   Jak dobrze wiemy każda z działających grup w Bochni jest inna, i w inny sposób przyciąga do siebie ludzi – nikt nikomu ludzi nie podkrada. Każdy przystępuje do tej społeczności, w której czuje się najbardziej komfortowo.
   Dlaczego zatem chcecie narzucić istnienie w Bochni tylko jednej grupy?
   Dajmy ludziom możliwość wyboru.
   Niech sami zdecydują gdzie się czuja dobrze
   Przecież to takie proste
   Cieszmy się, że ludzie w tym Naszym smutnym mieście zaczynają coś robić i jest jakiś koloryt.
   Nie sporwadzajmy poziomu dyskusji do wyśmiewania i szydery, a jeżeli tak chcecie prowadzić dialog to nie róbcie tego z anonimowych kont typu ” Cyrk ”
   Zastanówmy się czy na codzień nie mamy za dużo podziałów, a ten Nasz sport powinien być odskocznią od codziennych problemów a nie ich przyczyną.
   Pozdrawiam wsztskich serdecznie i do zobaczenia na Biegowych ścieżkach

 2. Avatar

  cyrk

  09 lutego 2022 godzina 16:42

  Zanim sie napisze artykuł, w którym piszę sie nieprawdę, to warto zasięgnąć wiedzy, która grupa jest największa i najstarsza, i ma największe doświadczenia, a po za tym jest najlepiej wyszkolona. Bo z mojej wiedzy juz taka grupa istnieje od ponad roku, no ale, lepiej powielać kogoś pomysły, niż samemu coś wymyślić.

 3. Avatar

  Zdziwiony

  09 lutego 2022 godzina 18:47

  W pełni zgadzam się z przedmówcą.
  Co do szumnie nazwanego ” najsłynniejszym bocheńskim biegaczem” nie rozumiem, że niby go w Puszczy tak znają? Pycha i buta a w Bochni jest na prawdę wielu dobrych sportowców w wielu dziedzinach.

 4. Avatar

  Glina

  09 lutego 2022 godzina 18:59

  Marcin Szgwab, to super ziomal, chłop z klasą. Pozdrowienia Marcin ćwiczyliśmy razem na siłce.

 5. Avatar

  Morsy

  09 lutego 2022 godzina 21:24

  Powodzenia chlopaki, jesteście najlepsi!
  Panie Marcinie trzymamy kciuki za Pekin!!!!

 6. Avatar

  Zbigniew

  09 lutego 2022 godzina 21:32

  Fajnie ze się dzieje w tej Bochni. Może i ja kiedyś dołączę, chociaz podobno lata już mam „nie te”. Wytrwałości Panowie

 7. Avatar

  Do zdziwiony

  10 lutego 2022 godzina 18:32

  Bo Bochnia, to taki zaścianek, nie ważne że coś robisz ,ważne że masz zdjęcie w portalu i robisz wokół tego szum. Marcin K, hmm , co do jego wiedzy i doświadczenia nie mam pojęcia, wiem że uczy się od innych, którzy w Bochni wiele dla sportu już dawno zrobili. Pan Marcin M, hmm, człowiek z basenu, od lat z dziećmi, jakie doświadczenie w temacie? Tak jak mówię, super ze cos sie dziej, nie ma co narzekać, ale przypisywanie sobie glorii to lekka przesada. W Bochni można kilkanaście nazwisk wymienić z najwyższej rangi , patrząc na wyniki i osiągnięcia w świecie, to na pewno Szczepan Brzeski, Tomasz Głód, Maciej Głód , Paweł Stokłosa, Dariusz Maszewski, Piotr Ogiński, pan Bieniek i wielu zasłużonych ,których walory sportowe i doświadczenie, niestety , ale zjadają wyżej wymieniona parę Marcinów na śniadanie. Ale zdrówka życzę wszystkim.

 8. Avatar

  Do zdziwiony

  10 lutego 2022 godzina 18:33

  poprawka :Maciej Nosek oczywiście

 9. Avatar

  Marcjusz

  11 lutego 2022 godzina 10:49

  To nie konkurs na najlepszego biegacza czy na najbardziej popularnego.
  Ważne, że jest ruch w amatorskim sporcie.
  Panowie poświęcili dużo swojego czasu i to trzeba docenić.
  Trzymamy kciuki.

 10. Avatar

  Joanna Kusiak

  11 lutego 2022 godzina 13:51

  Konstruktywnej krytyki przyjemnie posłuchać, ale żeby była konstruktywna to nalezy dyskutować o faktach i nie z anonimowego konta. Gdy pisze się pod pseudonimem, nadając negatywny wydźwięk swej wypowiedzi, literatura nazywa to zupełnie inaczej… Marcjusz ma racje, to nie jest plebiscyt. Polecam przeczytać ten artykuł jeszcze raz. Ze zrozumieniem. To jest podobno umiejetność z drugiej klasy szkoły podstawowej, ale mogę sie mylić.
  Wiem ile czasu i zaangażowania kosztuje ta inicjatywa i jak bardzo cieszy samych zainteresowanych. To co tworzą, to już dawno nie jest tylko grupa, to jest rodzina, przyjaciele którzy wzajemnie się napędzają i są już nie do zatrzymania. Choćby nie wiem jak bardzo to kogoś bolało, to się już nie zmieni.
  Dlatego Panowie warto! Trzymam kciuki! I jak was znam i znam członków tej społeczności, to tego typu komentarze tylko wzmacniają wasza determinację. Rośnijcie w sile, niech rodzina sie powiększa i tak jak napisał Borys- sport powinien łączyć i takie jest od dawna przesłanie niesione przez ta grupę. Dla wszystkich jest tu miejsce i każdy bez względu na wiek, wagę i profesje jest tu miłe widziany. Nigdy nie jest za późno by sie przyłączyć, a jeśli ta cała dyskusja i ruch na łączach przyczyni sie do tego, ze w grupie pojawia sie nowe twarze- to niech sie toczy. Zdrowia dla wszystkich. I wzajemnego szacunku, bo to nas w dużej mierze definiuje jako ludzi. Pozdrawiam serdecznie

  • Avatar

   yhy

   13 lutego 2022 godzina 12:40

   Takie jest właśnie wyobrażenie kobiety, która nie ma zielonego pojęcia o faktach i historii, kto jej nadał sens i kto rozruszał serce sportów w Bochnia. Ale lepiej powielać , przyłąńczac sie tam gdzie jest obrazowo dużo osób, i udawać mistrza , hee, dobre. Bo honor nie pozwala, iść w doświadczone starsze grupy , stworzyć jedność, NIE- lepiej konkurować , i zdjęcia wklejać…A to „POZDRO” jak słyszę w mediach to mi flakami przewraca.

   • Avatar

    Monika

    13 lutego 2022 godzina 22:02

    Yhy po pierwsze nikt nikogo nie zmusza należeć do tej grupy ani słuchać Pozdro. Każda forma aktywnego spędzenia czasu i poznania fajnych ludzi jest na wagę złota w tych czasach. Po co takie komentarze, czy któryś z Panów lub ktoś z grupy umniejsza lub zabiera coś Tobie lub komuś innemu? Jeżeli nie, to drogi yhy życzę więcej pozytywnej energii, uśmiechu i radości jaką daje sport, nie ważne czy się należy do jakiejś grupy czy nie. Szacunek należy się dla każdego kto robi coś dla poprawy swojego zdrowia, samopoczucia czy przezwycięża swoje słabości, sport powinien jednoczyć niezależnie od grupy czy wyników…

 11. Avatar

  Senior

  11 lutego 2022 godzina 14:20

  Jak zwykle „polskie piekiełko”. Kto lepszy, kto starszy. Rzeczywiście redaktorek powinien być solidny w zbieraniu informacji a później ich prezentowaniu. Dlatego jest tylko redaktorkiem pisemka.

  • Avatar

   pyton

   26 lutego 2022 godzina 13:02

   obaj przeciętni w tym co robią dobrze ze chcą hej

 12. Avatar

  Anonim

  26 lutego 2022 godzina 13:00

  obaj cieniutcy w tym co robią dobrze ze chcą

  • Avatar

   X

   05 marca 2022 godzina 17:59

   Nie dodales hej na koncu trollu….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra