Sport

IV liga. Fatalne wieści dla GKS Drwinia i Rzezawianki. Unia przegrała baraż

Fot. Marcin Kalinowski

Unia Tarnów gładko przegrała dwumecz barażowy z Jutrzenką Giebułtów i w przyszłym sezonie ponownie występować będzie w IV lidze. Brak awansu tarnowian będzie miał fatalne skutki dla zespołów z naszego regionu. Z IV ligi spadnie GKS Drwinia, z V – Rzezawianka. Niepewna jest też sytuacja Żubra Gawłówek.

Unia Tarnów – Jutrzenka Giebułtów 0-2 (0-1)
Bramki: Krzysztof Michalec 13, Tomasz Kawa 73

W pierwszym meczu barażowym Unia przegrała z mistrzem grupy zachodniej IV ligi 0-1 będąc już wtedy zespołem dużo słabszym od zwycięzców. Nadzieje kibiców Unii, ale też i GKS Drwinia – o czym dalej – dawał jeszcze rewanż. Ten niestety tarnowianie przegrali 0-2, a cały dwumecz 0-3. Jutrzenka zagra w III lidze, podobnie jak w przeszłości kolejni mistrzowie grupy zachodniej IV ligi ogrywający w barażu swoich odpowiedników z grupy wschodniej.

O ile z brakiem awansu kibice z Tarnowa pewnie szybko się pogodzą (nieoficjalnie dochodziły nas informacje, że klub nie był przygotowany na zwiększone wydatki związane z grą w III lidze), o tyle niepowodzenie tarnowian stało się wyrokiem dla GKS Drwinia oraz Rzezawianki. GKS, zeszłoroczny zdobywca Pucharu Polski w Małopolsce, zajął na mecie IV ligi 13. miejsce. Do ligi niżej zostały zdegradowane zgodnie z regulaminem zespoły z miejsc 14-16. Miejsce 13. pozostawało bezpieczne jedynie w przypadku, gdyby awansowała Unia. Porażka „Jaskółek” spowodowała, że w IV lidze trzeba było dla niej zrobić miejsce. Ustąpi je GKS, który przyszły sezon spędzi w V lidze.

Spadek drwinian do V ligi powoduje, że do zdegradowanej ostatniej (regulaminowo) w tabeli Tarnavii dołączy przedostatnia Rzezawianka, która zaliczyła fatalną wiosnę zdobywając w niej tylko 8 punktów. Przypomnijmy, że do V ligi awansowały dwie uznane lokalne firmy: Szreniawa Nowy Wiśnicz i Sokół Borzęcin. Do IV ligi awansowała Olimpia Kąty.

W związku z degradacją z V ligi do A klasy dwóch zespołów przyporządkowanych terytorialnie do bocheńskiego podokręgu, w bocheńskiej A klasie degradacji zazna więcej niż tylko jedna drużyna (tak będzie w PPN Brzesko – spadnie Spółdzielca Grabno). W trakcie sezonu z bocheńskiej A klasy wycofała się Borkowianka Borek. Zeszłorocznemu faworytowi do awansu do V ligi, w B klasie towarzyszyć powinni jeszcze dwaj inni przedstawiciele obecnej bocheńskiej Serie A, którzy zrobią miejsce dla zespołów zdegradowanych z V ligi. Będzie to Nieszkowianka NIeszkowice Małe (miejsce 13.) oraz… No właśnie kto? Zgodnie z tabelą do B klasy powinien spaść Żubr Gawłówek. Nieoficjalnie jednak mówiło się jednak o tym, że w przypadku degradacji GKS Drwinia z IV ligi klub zrezygnuje z utrzymywania A-klasowych rezerw. Jeśli tak się stanie (rezerwy istniały nawet wtedy, gdy GKS walczył o awans do IV ligi) prowadzony przez Kamila Szewczyka Żubr zyska kolejną szansę na poprawę swoich wyników w przyszłym sezonie. Przypomnijmy, że do A klasy awansowała Macierz Lipnica oraz Czarni Kobyle.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra