- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W czwartek w kinie „Regis” „Gagarine”

2 grudnia w czwartek DKF „Maciste” zaprasza na francuski dramat „Gagarine” autorstwa duetu Fanny Liatard / Jeremy Trouilh.

Tym filmem zachwycili się krytycy „Variety”, „Indie Wire” i „Screen Daily”, nazywając go cudownym debiutem o wyjątkowej energii i sercu.

16-letni Youri spędził całe życie w Gagarine Towers, rozległym, paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem. Kiedy plany rozbiórki bloku i eksmisji jego społeczności stają się rzeczywistością, Youri postanawia stawić temu opór. Wraz ze swoimi przyjaciółmi, Dianą i Houssamem, rozpoczyna misję uratowania Gagarine – ich cennego, pełnego wspólnych przeżyć azylu – przekształcając go we własny „statek kosmiczny”…

„Gagarine” to wyjątkowo czuły film, który za pomocą ciepłych, delikatnych kolorów fantastycznie wydobywa magię z codzienności, a jednocześnie oddaje siłę charakteru bohatera.

Osiedle Gagarine

370 mieszkań w potężnych budynkach z czerwonej cegły powstało w ramach projektu osiedla Gagarine, zbudowanego na początku lat sześćdziesiątych w Ivry-sur-Seine. Było ono jednym z komunistycznych blokowisk, które stworzyły „czerwony pas” wokół Paryża. W owym czasie powstawały masowo wysokie budynki, które miały zastąpić slumsy na obrzeżach francuskiej stolicy. W czerwcu 1963 roku Jurij Gagarin, pierwszy człowiek, który poleciał w kosmos, przybył na inaugurację osiedla nazwanego na jego cześć.

Jednak w ciągu kolejnych dekad te zbiorowe utopie były coraz częściej potępiane i stygmatyzowane jako przykłady przerostu urbanizacyjnych zapędów. W 2014 roku podjęto decyzję o wyburzeniu osiedla Gagarine. Jego mieszkańców stopniowo przesiedlano, aż Gagarine została niemal pustą skorupą. Rodziny, które opuściły osiedle, zabrały ze sobą historie swoich życiowych zmagań, nadziei i rozczarowań. 31 sierpnia 2019 roku rozpoczęło się wyburzanie, które obserwowali byli mieszkańcy blokowiska.

Film został nakręcony tuż przed rzeczywistym początkiem wyburzania osiedla Gagarine w Ivry-sur-Seine, przy współpracy z jego autentycznymi mieszkańcami.

Prelekcję przed filmem wygłosi dr Barbara Szczekała.

———-

  • GAGARINE /2020/
  • 2 grudnia /czwartek/ 2021, godz. 19.00
  • Kino Regis, ul. Regis 1
  • Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
  • Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury
  • Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra