- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W czwartek w kinie „Regis” „Blisko” film Lukasa Dhonta

Na kolejne spotkanie filmowe zaprasza DKF „Maciste”. W czwartek obejrzymy nagrodzony Grand Prix na Festiwalu w Cannes film Lukasa Dhonta – „Blisko”. Prelekcję przed seansem wygłosi dr Maciej Stroiński. Początek o godz. 19.00.

[…] uderzenie, przemoc, rany, przytulenia i odepchnięcia. Cały wachlarz bliskości i oddalenia określa filmowy alfabet, którym Dhont opowiada tę złożoną historię. Michał Piepiórka „Bliżej ekranu”

„Blisko” porusza ważny temat rozwoju psychospołecznego młodych osób i sygnalizuje te momenty w życiu, kiedy negatywne emocje zaczynają brać nad nami górę.

Film jest niezwykle czułą opowieścią o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej „Girl”– z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda.

Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. ”Blisko”staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra