- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Sabina Jakubowska napisała niezwykłą książkę o akuszerkach z Jadownik

fot. Elżbieta Oracz
- REKLAMA -

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Filia w Brzesku oraz Grupa Wydawnicza Relacja zapraszają na spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską połączone z premierą jej najnowszej powieści „Akuszerki”. Spotkanie odbędzie się w środę, 23 lutego 2022 r. o godz. 18:00 w sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku.

Moderatorem rozmowy z autorką będzie związana z regionem brzeskim pisarka Barbara Sadurska. Po spotkaniu przewidziano możliwość zakupu książki na stoisku lokalnej księgarni.

fot. Elżbieta Oracz / Aleksandra Ruszkowska (autorka projektu okładki)

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Dom na Wschodniej” otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

„Zima 1885 roku. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.”

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra