- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Nowe „Wiadomości Bocheńskie” już w kioskach. Co ciekawego w tym numerze?

Jeszcze w okresie Bożonarodzeniowym przedstawiamy artykuły opisujące Święta Bożego Narodzenia w jakimś szczególnym, zapamiętanym czasie; Maria Kamykowska wspomina Pamiętne Święta Bożego Narodzenia w 1956, po powrocie ojca do domu, po 10 latach przymusowej rozłąki z rodziną. W krótkim wspomnieniu Wigilie mojego dzieciństwa opisałam wigilię w moim rodzinnym domu, w pierwszych powojennych latach i o kolędowaniu w wigilijny wieczór – pisze Janina Kęsek we wstępie do najnowszego numeru „Wiadomości Bocheńskich” wydawanych przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

W numerze także artykuł pani Marty Czerewko o Janie Sebastianie Bachu, jako ciekawa lektura na świąteczny czas. Pan Andrzej Grafik wspomina charyzmatycznego księdza, Pawła Boczara (1896-1962) katechetę, wychowawcę i działacza społecznego, w 60, rocznicę jego śmierci. Jest też kontynuacja wspomnień pana Władysława Kołopoleskiego z Łodzi Dzieciństwo w trepach. Pierwsza część tych wspomnień publikowana była w nr 3-4/2022 r. 

-Przedstawiamy tekst ks. prof. Ryszarda Banacha o początkach diecezji tarnowskiej, siedzibie biskupa Tomasza Zieglera w Bochni i początkach Seminarium Duchownego w Tarnowie na ziemi bocheńskiej w latach 1822- 1826. Pani Ewelina Mroczek przeprowadziła wywiad z niecodziennym gościem w Bochni – Reginą Gonzales Zandejoz z Meksyku. Znajdziecie też Państwo informację o sukcesach międzynarodowych członka naszego Stowarzyszenia, wokalisty Jana Kubasa – wylicza Janina Kęsek

Jest również rozliczenie kwesty w 2022 r. i prezentacja odrestaurowanego, z pieniędzy społecznych zebranych w 2021 r., grobowca Nikodema Goyskiego w starej części cmentarza.

-Jak zwykle numer zamyka KRONIKA działalności Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w minionym kwartale. W tym roku, do każdego numeru dołączone będę reprinty dawnych kart pocztowych z początku XX w. przedstawiające ważne dla miasta obiekty, niektóre już nieistniejące oraz widoki Bochni obrazujące zmiany zachodzące, z upływem czasu, w panoramie miasta. Życzymy interesującej i miłej lektury – dodaje Janina Kęsek.

  • „Wiadomości Bocheńskie” kwartalnik Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
  • Skład i łamanie: Anita Własnowolska-Bielak Wydawnictwo REGIS
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra