- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Fascynująca podróż do przeszłości. 1000 dawnych fotografii z Wiśnicza i okolic – online

- REKLAMA -

Są już dostępne efekty realizacji projektu „Ze szklanej płyty na megabity”. Na stronie internetowej Muzeum im. S. Fischera w Bochni można obejrzeć 1000 zdjęć wykonanych przed laty przez wiśnickiego fotografa Czesława Wyrwę (1911-1984). Fotografie zostały przeniesione ze szklanych negatywów, jakimi posługiwano się przed kilkudziesięciu laty.

ZOBACZ FOTOGRAFIE SPRZED LAT

-Dzięki mozolnym zabiegom odczyszczenia, skanowania oraz współczesnym elektronicznym nośnikom informacji i możliwości prezentacji w sieci, można teraz swobodnie obejrzeć ten szczególny zapis czasu – podkreśla Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

I apeluje do osób, które obejrzą zdjęcia.

-Bardzo liczymy na interaktywną formę kontaktu z Wami! Po to właśnie udostępniamy zwrotny formularz kontaktowy, abyście mogli nam takie informacje przekazywać wskazując przy tym numery konkretnych zdjęć. Wagę mają nawet najdrobniejsze informacje, całkiem luźne spostrzeżenia i uwagi, które mogą się okazać wprost bezcenne w zakresie dalszego systematycznego uzupełniania informacji o zbiorze i budowania jego coraz pełniejszej charakterystyki – wyjaśnia.

Pokażcie więc, prosimy, te zdjęcia także swoim rodzicom, dziadkom, pradziadkom i innym członkom rodziny! Być może fotografie przywołają wspomnienia, które zarówno dla Was, jak i dla nas mogą się okazać ważne, a nawet wprost bezcenne.

Musimy się śpieszyć, bo wciąż przesuwa się owa granica „żywej pamięci” i coraz mniej żyje ludzi, którzy mogą się bezpośrednio odwołać do „sfotografowanego” czasu. W ten sposób, krok po kroku, będziemy wspólnie odtwarzać obraz przeszłości naszych okolic, jakiego nie da się uzyskać w oparciu o żadne inne narzędzia.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra