- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Brzesko. Wystawa prac Janusza Pacewicza

- REKLAMA -

Światło i mrok – tak zatytułowana jest wystawa prac Janusza Pacewicza. Otwarcie zaplanowano w czwartek, 21 lutego 2019 roku o godz. 18 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku przy Placu Targowym 10.

Janusz Pacewicz malował obrazy olejne i akwarele. Stosował różne techniki. Rysował ołówkiem, tuszem, długopisem, pisakami, malował pastelami.

Był autorem strony tytułowej „Kronik Miasta Brzeska” Jana Burlikowskiego. Był też niezwykle skromnym artystą. Miał bardzo krytyczny stosunek do tego, co tworzył. Nigdy nie odważył się na publiczną ekspozycję swoich prac w formie wystawy.  Rysunki chował do szuflady lub wyrzucał. Większość prac olejnych rozdał znajomym. Pasjonował się również fotografią i grywał   na gitarze.

Artysta urodził się w w 1943 roku w Stanisławowie. Wraz z rodzicami przeżył Powstanie Warszawskie, przez kanały przenieśli go harcerze. Po wojnie tułał się po Polsce, ponieważ jego ojciec – żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego – uciekał przed UB.                 

W końcu rodzina zamieszkała w Brzesku. Janusz Pacewicz był uczniem brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego, jak również Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, niestety sytuacja rodzinna nie pozwoliła mu ich ukończyć.

Prowadził Zakład Reklam i Szyldów razem ze Zbigniewem Szulcem,  z którym połączyła go praca i artystyczne pasje, ale również wielka przyjaźń. Ich pracownia w latach osiemdziesiątych była miejscem inspiracji i spotkań miejscowych twórców. Zmarł 31 października 2017 r. w Brzesku.

Podczas wernisażu wystawy zaplanowano też akcent muzyczny. Autor i wykonawca muzyki elektronicznej Grzegorz Hajduk zagra utwór skomponowany specjalnie na tę okazję. Ekspozycję w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku można będzie oglądać do końca marca.

Marek Kołdras

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra