- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BRZESKO. „Dzbany piany”. W sobotę premiera filmu o powstawaniu okocimskiego piwa ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie. Niewiele jest w Polsce miejsc, które mogą poszczycić się taką historią, jaką ma Browar Okocim. U podstaw sukcesu stoi tu blisko 180 lat tradycji. O historii rozwoju browarnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem piwowarstwa okocimskiego, opowiada film dokumentalny Dzbany Piany.

Materiał zrealizowało Marekkołdras.pl Studio dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej. Premierowy, otwarty pokaz filmu zaplanowano 18 czerwca o godz. 17:00 w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Towarzyszył mu będzie koncert orkiestry dętej.  

W filmie pojawiają się zdjęcia archiwalne i dokumenty. Część scen związanych z historią browarnictwa została zrekonstruowana, przy zaangażowaniu pasjonatów historii.

Zarejestrowano także wypowiedzi ekspertów: archeologa, historyków i piwowarów.  Historia relacjonowanie w filmie zaczyna się kilkanaście tysięcy lat  p.n.e., kiedy ludzie nauczyli się rozdrabniać i spożywać ziarna dziko rosnących zbóż.

– Z czasem przyszła świadoma uprawa, kruszenie ziaren i dodawanie wody oraz pieczenie ciasta. Tak powstał chleb. Na jego bazie w wyniku fermentacji wytwarzano piwo – relacjonuje reżyser materiału Marek Kołdras.

Naukowcy odkryli w Izraelu ślady takiej prymitywnej produkcji sprzed 13 tys. lat. Powstała nawet teoria, że to piwo mogło być czynnikiem skłaniającym ludzi pierwotnych kultur do uprawy zbóż.

Film opowiada też o czasach średniowiecza, kiedy piwowarami byli chrześcijańscy mnisi. W tym okresie w Polsce piwo było popularne i cieszyło się uznaniem. Na wysokie wartości smakowe wpływ miało wcześniejsze, niż na większości obszarach Europy Zachodniej, używanie chmielu jako dodatku smakowego. W II połowie XVIII w. istniał w Brzesku browar produkujący piwo dla potrzeb mieszkańców i okolicy. W XVIII wieku technologia produkcji zaczęła się zmieniać, a w XIX w. upowszechniło się najpopularniejsze dzisiaj piwo dolnej fermentacji. W 1841 r. taki trunek uwarzył Anton Dreher, właściciel browaru pod Wiedniem. Dyrektorem technicznym w tym browarze był Jan Ewangelista Goetz, który piwo tego typu pięć lat później warzył już w swoim, okocimskim browarze.

Film opowiada, czym trunek różnił się od wytwarzanych wcześniej, jak też o kolejnych inwestycjach związanych z rozwojem browaru. Należała do nich np. zmiana biegu Uszwicy i stworzenie zbiorników do pozyskiwania lodu. Piwo warzone pod Brzeskiem jeszcze w XIX wieku sprzedano do Księstwa Cieszyńskiego, Bukowiny, na Węgry i do Wiednia oraz do Opola w Prusach. Browar przed I wojną światową należał do największych zakładów branży w Galicji, a rodzina właścicieli wyjątkowo dbała o pracowników.

Po II wojnie browar został wywłaszczony Pomimo braku większych modernizacji, był jednym z najlepiej prosperujących w kraju. Wraz z końcem PRL-u rozpoczął się proces przekształceń własnościowych. Państwowe browary były prywatyzowane, a właściciele – największe na świecie piwowarskie koncerny – wprowadzały najnowsze technologie. Okocimski browar należy obecnie do globalnego koncernu Carlsberg. I choć jest  przedsiębiorstwem współczesnym, czerpie ze swej unikalnej historii. Między innymi o poszukiwaniach tradycyjnych sposobów produkcji w miejscowych archiwach opowiada materiał Dzbany piany, który można będzie zobaczyć w Brzesku. – Piwo to dziedzictwo tej ziemi. Produkując taki materiał, przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Kwartet na Przedgórzu, chcemy je propagować – podsumowuje Franciszek Brzyk, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Okocimskiej.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra