Kultura

Bochnia. W czwartek w muzeum wernisaż Waleriana Kasprzyka „Czas zapisany”

Muzeum w Bochni im. prof. Stanisława Fischera zaprasza w czwartek 27 lutego 2020 roku o godzinie 17.30 na wernisaż. Obrazy znakomitego artysty bocheńskiego Waleriana Kasprzyka (1912-1992) zostaną zaprezentowane z okazji 767. urodzin Bochni.

Są wyjątkowym zapisem ulotności czasu, gdyż ocalają niegdysiejsze krajobrazy, miejsca i ciekawe obiekty architektoniczne. Jest w nich zarówno Bochnia i jej okolice, są także i takie miejsca i obiekty na terenie Polski, które artysta zawsze nosił w sercu, o których zawsze mówił ze wzruszeniem – napisano w zaproszeniu na spotkanie.

W oparciu o osobiste doświadczenia, a także miejscową tradycję, na którą artysta był ogromnie czuły i znakomicie ją znał, dokonywał niekiedy swoistej rekonstrukcji historycznej ulubionych przez siebie miejsc Bochni.

Na pewno należała do nich ulica Mickiewicza z dawnym domem ubogich i jakże swojskimi klimatami, ulica Biała, którą podążał jak wcześniej inni przed nim artyści, lecz przez niego po wielekroć utrwalona w różnych technikach i najrozmaitszych porach roku.

Walerian Kasprzyk (1912-1992), Ulica Adama Mickiewicza w Bochni, akwarela, 70 x 100 cm, nr inw. MB-AH/5905.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra