- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BOCHNIA. W czwartek w kinie Regis „Konopielka”

- REKLAMA -

Kino Regis zaprasza na ósmą odsłonę przeglądu „Krótka historia polskiego kina część II.: twórcy osobni”. Zobaczymy niezwykłą adaptację cenionej powieści Edwarda Redlińskiego – „Konopielka” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Seans w czwartek o godzinie 19.00

Bilety w cenie 10 zł. Seans poprzedzony zostanie prelekcją online kuratora przeglądu – Tomasza Kolankiewicza.

Kaziuk (K. Majchrzak) żyje w zgodzie z naturą, tradycją i panem Bogiem. Przy boku ma żonę (A. Seniuk), ojca, syna, córkę, kobyłę, krowę, psa i kury. Do wsi Taplary przyjeżdża do pracy nauczycielka (J. Sienkiewicz) z miasta. Jej pojawienie się wprowadza niepokój, zapowiada zmiany, rozbija poczucie jedności z czasem wiecznym i jego legendami. Kaziukiem targają sprzeczne uczucia: bunt wobec nowoczesności i ciekawość, pogarda i pożądanie wobec panny Joli. Namawia chłopów do przekopania świętej górki, która kryje złotego konia. Nie znajdują skarbu. Ścina święte drzewo, które było mu bratem. Niespodziewanie dla mieszkańców staje się rzecznikiem postępu.

Witold Leszczyński, reżyser zdobył uznanie wybitym debiutem fabularnym „Żywot Mateusza” (1967), zaskoczył nowofalową „Rewizją osobistą” (1972) zrealizowaną w duecie reżysersko-operatorskim z Andrzejem Kostenko. „Konopielka” jest adaptacją powieści Edwarda Redlińskiego (1973), pisarza z nurtu wiejskiego, współscenarzysty filmu. Pisarz współpracował z filmem polskim przy scenariuszach do filmów: „150 na godzinę” (1971), „Awans” (1974), „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997), „Requiem” (2001). Film Leszczyńskiego zdobył Srebrne Lwy Gdańskie (1983), główną nagrodę krytyków na festiwali w Haugesund, Złotą Laseczkę i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych w Vevey w Szwajcarii (1983).

  • Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych / kino Regis
  • Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
  • Partnerzy: WFDiF, DI Factory
  • Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra