- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Bochnia. Przyjdź i zobacz, jakie piękne prace tworzą niepełnosprawni

dorota rzepka
Dorota Rzepka, dyrektor biblioteki prezentuje jedną z prac podopiecznych DPS
Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają na otwarcie wystawy „Dom Wielu Marzeń V – Bochnia moje miasto”. Wernisaż zaplanowano  jutro na godz. 10.

– Jest  to kolejna wystawa prezentująca w bocheńskiej bibliotece dorobek twórczy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni, czyli prac powstałych podczas zajęć terapeutycznych – wyjaśnia Dorota Rzepka, dyrektorka bocheńskiej biblioteki.

Tym razem tematyka prac została dobrana tak by w sposób szczególny pokazać jak uczestnicy warsztatów widzą swój dom rozumiany w szerszym kontekście – miasto, w którym mieszkają. W ten sposób podopieczni DPS i ŚDP włączają się w obchody 765 rocznicy lokacji miasta i Dni Bochni.

Zajęcia prowadzone w ramach terapii osób niepełnosprawnych w  Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowym Domu Samopomocy pozwalają podopiecznym realizować się w rozmaitych formach artystycznego wyrazu.

Arteterapię, czyli terapię przez sztukę, z powodzeniem stosuje wiele placówek, a ich podopieczni tworząc obrazy i inne formy artystycznego wyrazu, dzielą się z odbiorcami własnymi odczuciami i swoim postrzeganiem świata.

Ta forma terapii jest szczególnie ważna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną. W pracy terapeutycznej DPS i ŚDP stosuje się różnorodne metody twórcze a wystawa przekrojowo obrazuje dorobek na różnym poziomie indywidualnych możliwości.

Prace zostały wykonane wieloma technikami: malarstwo na szkle, drewnie oraz płótnie farbami akrylowymi, pastelami olejnymi, obrazy „malowane” nitką, wyszywane ściegiem węzełkowym, haftem krzyżykowym oraz inne kompozycje plastyczne. W ten sposób utrwalili zarówno najpopularniejsze obiekty w naszym mieście np. Bazylikę św. Mikołaja, dzwonnicę, szyb Sutoris, Muzeum im. S. Fischera, bibliotekę jak i mniej znane widoki.

Otwarcie wystawy „Dom Wielu Marzeń V” uświetni występ podopiecznych DPS i ŚDP. Prace  będzie można oglądać do września w sali klubu biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra